Video Yeni Zelanda'daki saldırıdan sonra Müslüman olan genci mi gösteriyor?

Video Yeni Zelanda'daki saldırıdan sonra Müslüman olan genci mi gösteriyor?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video 31 Ocak 2019’da kendisini eğlenceli içerikler paylaşan hesap olarak tanımlayan bir sayfa tarafından paylaşılmış.

Videodaki şehadet getiren gencin Müslüman olma sebebinin Yeni Zelanda’daki saldırı olduğu söylenemez.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun, 15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’da iki ayrı camide gerçekleşen saldırının ardından şehadet getirerek Müslüman olan genci gösterdiği iddia edildi.

yeni zellanda musluman sehadet

Söz konusu video Yeni Şafak, Yeni Akit,Kanal 7, Haber 365,Diriliş Postası gibi haber siteleri tarafından da Yeni Zelanda saldırısından sonra Müslüman olan genci gösterdiği iddiası ile kullanıldı. Video ayrıca Star gazetesinin Facebook hesabında da paylaşıldı. Yeni Şafak tarafından Twitter’da paylaşılan video ise yaklaşık 32 bin kez görüntülendi.

Ancak videonun, 15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’da camilere gerçekleştirilen saldırının ardından şehadet getirerek Müslüman olan bir genci gösterdiği iddiası doğru değil. Video daha önce 31 Ocak 2019’da kendisini eğlenceli içerikler paylaşan hesap olarak tanımlayan bir sayfa tarafından paylaşılmış. Yani videodaki şehadet getiren gencin Müslüman olma sebebinin Yeni Zelanda’daki saldırı olması mümkün görünmüyor.

Video 31 Ocak 2019’da paylaşılmış

Elinde mikrofon tutarak Kelime-i Şehadet getiren ve onu tekrar eden bir gencin olduğu videonun 31 Ocak 2019’da, “Telegram_Yulduzları” isimli Instagram hesabında paylaşıldığı görülebiliyor. “Bir kişiyle daha büyüdük” şeklinde ifadenin olduğu paylaşım ise yaklaşık 60 bin kez görüntülenmiş.

yeni zelanda muslman

Ayrıca Telegram_Yulduzları, videoyu 31 Ocak 2019’da Telegram uygulamasından da paylaşmış.

musluman olan genc

Son olarak videonun yine 1 Şubat 2019’da başka bir Instagram hesabı tarafından “cumanız mübarek olsun” ifadeleriyle de paylaşıldığı görülebiliyor.

Yeni Zelanda’daki cami saldırısı 15 Mart 2019’da gerçekleşti

15 Mart 2019 günü Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 2 ayrı camiye cuma namazı saatinde silahlı saldırı gerçekleşmiş, saldırılar sonucunda 50 kişi yaşamını yitirirken, 20 kişi de ağır yaralanmıştı. teyit.org, saldırının gerçekleştiği tarihten bu yana konu hakkında ortaya atılan bazı iddialar hakkında geçtiğimiz günlerde analizler yayımlamıştı.

Sonuç olarak videoda yer alan kişiler ve olayın detayları tam olarak bilinmese de görüntülerin Yeni Zelanda’da gerçekleşen saldırıdan neredeyse üç ay önce çekildiği kesin olarak görülebiliyor.