Video Yemen'de doğum yaptıktan sonra hayatını kaybeden kız çocuğunu göstermiyor

Video Yemen'de doğum yaptıktan sonra hayatını kaybeden kız çocuğunu göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Niemann-Pick hastalığından ötürü hayatını kaybeden Lian al-Dakhil ismindeki Suudi Arabistanlı küçük kızı gösteriyor.

Kalıtsal bir hastalık olan Niemann-Pick yağ vücuttaki metabolizmasının bozulması sonucunda ortaya çıkıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen videonun, Yemen’de doğum yaptıktan sonra hayatını kaybeden 12 yaşındaki bir kız çocuğunu gösterdiği iddia edildi.

12 yasinda hamile

Bir kullanıcı tarafından 31 Ağustos 2019’da Twitter’da paylaşılan video yaklaşık bin 300 kişi tarafından beğenildi ve 108 bin kişi tarafından da görüntülendi.

Ancak videonun Yemen’de doğum yaptıktan sonra hayatını kaybeden 12 yaşındaki bir kız çocuğunu gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Niemann-Pick hastalığından ötürü hayatını kaybeden Lian al-Dakhil ismindeki Suudi Arabistanlı küçük kızı gösteriyor. Kalıtsal bir hastalık olan Niemann-Pick yağ vücuttaki metabolizmasının bozulması sonucunda ortaya çıkıyor.

Videodaki çocuğun karnı Niemann-Pick hastalığından ötürü şişmiş

Yemen’de doğum yaptıktan sonra hayatını kaybettiği iddiasıyla paylaşılan videodaki küçük çocuk hakkında internette yapılan aramalarda çeşitli sonuçlara ulaşmak mümkün. Erem News isimli internet sitesinde yer alan 3 Aralık 2018 tarihli bir haberde Niemann-Pick hastalığına yakalanan Lian al-Dakhil’in fotoğraflarına da yer verilmiş. Haberde Suudi çocuk Dakhil’in 3 Aralık 2018’de Niemann-Pick hastalığı yüzünden hayatını kaybettiği bilgisi yer alıyor.

yemen

Yine Erem News tarafından video paylaşım sitesi YouTube yüklenen 3 Aralık 2018 tarihli görüntülerde de Lian al-Dakhil’in tedavi sürecinde yaşadıkları görülebiliyor. Görüntülerde, Dakhil’in pencereden bakarken karnının şiş olduğu fotoğraf da yer alıyor. 

Buna ek olarak Akhbarak isimli internet sitesi de aynı tarihte geçtiği haberinde Suudi Arabistanlı Dakhil’in hayatını kaybettiğini ifade etmiş. 

yemen hamile

2018’de Niemann-Pick hastalığı yüzünden hayatını kaybeden Dakhil için Twitter’da #ليان_وراما_الدخيل_في_حاجه_العلاج etiketiyle bir destek kampanyası düzenlendiği görülebiliyor. Söz konusu etikette ise Dakhil tarafından hastalığı yüzünden günlük hayatta yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için yayınlanan videolara rastlanabiliyor

Albawaba isimli internet sitesinde yer alan bir haberde de son günlerinde ABD’de tedavi gören Dakhil’in hayatını kaybettiği açıklanıyor

Son olarak “omlayan2255” isimli hesap tarafından Instagram’da yapılan paylaşımlarda da 2018 yılında hayatını kaybeden Dakhil’in hastalığı boyunca geçirdiği evreler ve günlük hayatı görülebiliyor

Yemen’de 12 yaşındaki hamile bir kız çocuğunu gösterdiği iddiasıyla paylaşılan videoyu, yanlış bilgi içeren videoları tanımlama rehberine göre “saptırma” kategorisine yerleştirmek mümkün. Saptırma kategorisi ise “bir olayı gösterdiği ya da anlattığı iddiasıyla paylaşılan videonun, başka bir olaya ait olduğu durumları” ifade ediyor.

Niemann-Pick genetik bir yağ hastalığı 

Dakhil’in hayatını kaybetmesine yol açan Niemann-Pick vücutta yağ metabolizmasının sebep olduğu kalıtsal bir hastalık. Farklı tipleri bulunan Niemann-Pick hastalığı anormal miktarlarda yağın dalak, karaciğer, akciğer, kemik iliği ve beyinde toplanmasına yol açarak vücut fonksiyonlarını etkiliyor. Yani Dakhil’in karnının şişmesi karın bölgesinde toplanan fazla yağdan dolayı.