⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Video Türkiye'de bir bebeğe işkence edildiğini göstermiyor

Video Türkiye'de bir bebeğe işkence edildiğini göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Suudi Arabistan’dan.

Videoda şiddet uygulayan kişi ise Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın devreye girmesiyle tutuklanmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun Türkiye’de bir bebeğe işkence edildiğini gösterdiği iddia edildi. Twitter’da @ulanburki isimli kullanıcı tarafından paylaşılan video yaklaşık 200 bin kez görüntülendi ve 4 bin kez retweetlendi. 

bebek şiddeti tiny

Twitter’da kullanıcıların yorumlarına bakıldığında ise kullanıcıların, olayın Türkiye’de yaşandığını düşünerek emniyet gibi ilgili makamları göreve çağıran tweetler attıkları ve olaya tepkilerini gösterdikleri görülebilir.

bebek iskence tepki twitter

Ancak videonun Türkiye’de bir bebeğe işkence edildiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Suudi Arabistan’dan. Videoda şiddet uygulayan kişi ise Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın devreye girmesiyle tutuklanmış.

Video Suudi Arabistan’da kaydedilmiş

İddia konusu videodan alınan ekran görüntüleri, tersine görsel arama tekniği ile aratıldığında karşımıza 22 Eylül 2019’da Suudi Arabistan basınında yer alan bazı haberler çıkıyor. Elwatan News isimli haber sitesinde yer alan haberde, videoda işkenceye maruz kalan bebeğin babasının, Suudi Arabistan’da yaşayan Filistin asıllı bir kişi olduğu belirtilmiş.

Elwatan News isimli haber sitesinde yer alan haberin devamında işkenceyi uygulayan babanın tutuklandığı ve diğer dört çocuğunun devlet koruması altına alındığı bilgisi yer alıyor. Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, sürecin takipçisi olduğunu Twitter’da Şiddete maruz kalan kız çocuğunun videosu, Şiddet Raporlama Merkezimiz tarafından doğrulandı. Videodaki kişinin tespit edilmesi için ilgili makamlar çalışmalarına devam etmekte. İşkenceci, Suudi çocuk koruma yasaları çerçevesinde yargılanacak.” sözleriyle açıkladı.

Ek Açıklama 2019 09 23 140812 2

Sputnik Suudi Arabistan’ın internet sitesinde yer alan haberde, işkenceci babanın olayla ilgili açıklama yaptığı bir video bulunmakta. Videoda işkenceci baba, söz konusu videonun eski bir video olduğunu, aslında görüntülerde kızına yürümeyi öğretmeye çalıştığını ifade ediyor. Videoyu izleyenlerden özür dileyen baba, bu durumdan psikolojisinin kötü etkilendiğini ekliyor.

Sonuç olarak, videonun Türkiye’de bir bebeğe işkence edildiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Suudi Arabistan’da kaydedilmiş. Söz konusu iddia yanlış bilginin 7 türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek gösterilebilir.