Video Malatya Pütürge'de yaşanan kavgayı göstermiyor

Video Malatya Pütürge'de yaşanan kavgayı göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video iki Saadet Partili’nin öldürülmesiyle sonuçlanan olaydan değil.

İddia video, 26 Mart 2019 tarihinde Sivas’ın Atatürk Caddesi’nde gerçekleşen bir kavgayı gösteriyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılanvideonun, Malatya’nın Pütürge ilçesinde yaşanan kavga sonucunda Saadet Partisi üyesi iki kişinin öldürüldüğü anı gösterdiği iddia edildi. İddia video, Gazete Hayır ve Yol Tv gibi haber merkezleri tarafından da paylaşıldı.

Ancak videonun iki Saadet Partili’nin öldürülmesiyle sonuçlanan olaydan olduğu iddiası doğru değil. İddia video, 26 Mart 2019 tarihinde Sivas’ın Atatürk Caddesi’nde gerçekleşen bir kavgayı gösteriyor. 

Görüntüler Sivas'tan

İddia video Sivas’ın Atatürk Caddesi’nde gerçekleşen bir kavgayı gösteriyor. Beyaz Gazete’nin Anadolu Ajansı’ndan alıntıladığı habere göre 26 Mart’ta yaşanan silahlı ve bıçaklı saldırıda 6 kişi yaralanmıştı. Dailymotion isimli video platformunda da, videonun Anadolu Ajansı imzalı versiyonuna ulaşılabiliyor.

Google Haritalar’da Sivas Atatürk Caddesi’ne bakıldığında da kavganın yaşandığı lokasyon görülebiliyor.

google maps sivas

Malatya’nın Pütürge ilçesinde yaşanan kavga sonrası görüntüler de mevcut. Bu görüntülere bakıldığında da Pütürge’de kavganın yaşandığı bölgenin, iddia videodaki bölgeden çok farklı olduğu anlaşılabiliyor.

Sonuç olarak, videonun Malatya Pütürge ilçesinde gerçekleşen ve Saadet Partili iki kişinin hayatını kaybettiği kavga anını gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddia video 26 Mart’ta Sivas’ta yaşanan ve 6 kişinin yaralandığı başka bir kavgayı gösteriyor. Görüntülerde herhangi bir manipülasyon bulunmasa da başka bir olaya ait olan video hatalı ilişkilendirilerek kullanılmış.