Video Kılıçdaroğlu'nun Çubuk'ta uğradığı saldırıdan sonra söylediklerini göstermiyor

Video Kılıçdaroğlu'nun Çubuk'ta uğradığı saldırıdan sonra söylediklerini göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2016'dan.

Video, Ankara Kocatepe Camii’nde iki şehidin cenaze törenine katılan Kılıçdaroğlu’na yapılan yumurtalı saldırı sonrasında çekilmişti.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye - Irak sınırında devam eden operasyonlar sırasında hayatını kaybeden sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın 21 Nisan 2019’da Ankara’nın Çubuk ilçesindeki cenaze törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu cenazede bir grubun saldırısına uğradı. Bu saldırı anından sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediği sözleri içerdiği iddia edilen bir video sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Twitter’da da paylaşılan video, Diken’in saldırı ile ilgili haberinde de yer aldı ve Facebook kullanıcıları tarafından da paylaşıldı.

İddia videoda Kılıçdaroğlu’nun şu sözleri söylediği görülüyor:

“...buraya taşıyanların kim olduğunu gayet iyi biliyorum, bunun hesabını soracağım. O şehitlere sahip çıkmak her vatandaşın görevidir. Kimse bizi şehit cenazelerine gitmekten engelleyemez. Militanını toplayıp buraya taşımak her şeyden önce şehit ailelerine saygısızlıktır. Bizim onlara boyun eğeceğimizi sanıyorlar. Kim olurlarsa olsunlar onlar ülkelerini sevmiyor, biz seviyoruz ülkemizi. Sonuna kadar ülkemizin, şehitlerimizin haklarını savunacağız…”

kilicdaroglu saldiri gorsel min

Ancak videonun Kemal Kılıçdaroğlu’nun 21 Nisan 2019’da Çubuk’taki şehit cenazesinde saldırıya uğradıktan sonra yaptığı açıklamayı gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 20 Mayıs 2016’da Ankara Kocatepe Camii’nde iki şehidin cenaze törenine katılan Kılıçdaroğlu’na yapılan yumurtalı saldırı sonrasında çekilmişti.

Video Mayıs 2016’dan

CNN Türk’ün 20 Mayıs 2016’daki bir haberine göre Kılıçdaroğlu Ankara Kocatepe Camii’nde iki şehidin cenaze törenine katıldığı sırada bazı kişiler tarafından yumurtalı saldırıya uğradı. Saldıranlardan bir kişi gözaltına alındı. Bu haberdeki videonun iddia video ile aynı olduğu görülüyor. Al Jazeera Türk’ün YouTube kanalında 21 Mayıs 2016’da paylaştığı bir videoda yumurtalı protestonun öncesinde bazı kişilerin Kılıçdaroğlu’nu yuhaladıklarını da görebilmek mümkün.

Anadolu Ajansı’nın aynı gün paylaştığı bir haberde de Kocatepe Camisi'nde düzenlenen şehit cenaze töreninin ardından bazı vatandaşlar 'terör olaylarından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sorumlu olduğunu' ileri sürerek yumurtalı protestoda bulunduğu ifadeleri yer alıyor. Kocatepe’de cenaze namazı kılınan şehitler Van’ın Gürpınar İlçesinde hayatını kaybeden Jandarma Uzman Çavuş Özgür Kara ile Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonda şehit düşen Piyade Astsubay Üstçavuş Erhan Yıldırım’dı.

Video Çubuk’ta değil Kocatepe Camii yakınında çekildi

O zamanki adıyla Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) paylaştığı videoda saldırının gerçekleştiği anlarda bir sokak tabelası görülüyor. Kılıçdaroğlu buradan uzaklaşırken iddia videodaki cümleleri sarf ediyor. Bu tabela Ankara Kocatepe Camii yanında bulunan Olgunlar Caddesi’ni gösteriyor.

kilicdaroglu saldiri tabela min

Google Haritalar’ın sokak görünümü özelliği sayesinde aynı konumdan bir görüntüye ulaşmak mümkün.

kilicdaroglu saldiri gercek konum min

Kılıçdaroğlu açıklama yaptı

Kemal Kılıçdaroğlu Çubuk’taki cenaze sırasında bir grup tarafından saldırıya uğradı. Sonrasında bir eve götürüldü. Fakat bu eve de bazı kişiler tarafından saldırılmak istendi. Bunun sonucunda Kılıçdaroğlu zırhlı bir araçla cenaze töreninin gerçekleştiği yerden ayrıldı. CHP lideri olay sonrasında Ankara’daki parti genel merkezinde bir açıklama yaptı. Açıklamasında Kılıçdaroğlu “Şehitler bizim şehitlerimiz, bizim onurumuz. Sonsuzluğa uğrarken hepimizin yüreğinde acı duyuldu. Şehitliğin yüce mertebe olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama benim şehit cenazesine gitmemi istemiyorlar. Sanıyorlar ki, baskı kuracağız, tehdit edeceğiz, saldıracağız, Kemal Kılıçdaroğlu şehit cenazelerine katılmasın. Katılacağım, sonuna kadar katılacağım.ifadelerini dile getirdi.

Sonuç olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun “hesap soracağım” ifadesini kullandığı video Çubuk’taki 21 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen cenaze töreni sonrasında değil, 20 Mayıs 2016’da Ankara Kocatepe Camii’nde iki şehidin cenaze töreni sırasında uğradığı yumurtalı protesto sonrasında kaydedilmiş.