Video Japonya'da üretilen robotu mu gösteriyor?

Video Japonya'da üretilen robotu mu gösteriyor?

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler PlayStation 4 için üretilen oyunlardan Detroit: Become Human’a ait.

Videonun orijinalini PlayStation’ın resmi YouTube kanalından izlemek mümkün.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir video ile Japonya’da insan görünümünde üretilen bir robotun tanıtıldığı iddia edildi.

japonya robot min

26 Mart 2019 tarihinde paylaşılan bu video 314 bin 922 kez görüntülendi ve 5 bin 800 kez paylaşıldı.

Ancak videonun Japonya’da üretilen ve insana çok benzeyen robotun tanıtımını gösterdiği iddiası doğru değil. Görüntüler PlayStation 4 için üretilen oyunlardan Detroit: Become Human’a ait. Videonun orijinalini PlayStation’ın resmi YouTube kanalından izlemek mümkün.

Görüntülerde oyunun yan karakterlerinden biri olan Chloe’nin yine oyun için kurgulanmış KNC televizyon kanalına verdiği bir röportaj yer alıyor. Röportajda, Cyber Life teknoloji şirketi tarafından üretilen ve Turing Testi’ni geçen ilk android robot Chloe’nin özellikleri konuşuluyor. Chloe ev işlerinden randevuların planlanmasına kadar pek çok görevi yerine getirebildiğini ancak asla gerçek insanlardaki gibi bir ruha sahip olamayacağını anlatıyor.

chloe_japon_robot_oyun_minchloe_japon_robot_oyun_2_min

Chloe’nin oyundaki sahnelerinden bazıları

Detroit: Become Human hakkında

Oyun Quantic Dream adlı şirket tarafından PS4 için geliştirildi ve 25 Mayıs 2018’de piyasaya sürüldü. 2038 yılında geçen hikaye tümü CyberLife tarafından üretilmiş android üç ana karakter etrafında şekilleniyor. Oyuncuya sunulan seçenekler ile oyunun gidişatı tamamen değiştirilebiliyor ve hikaye bu şekilde farklı sonlara sahip olabiliyor.

Oyundaki tüm karakterler ise aslında gerçek oyuncuların dijital birer simülasyonu. Yani gerçek oyuncuların vücuduna ve yüzüne yerleştirilmiş hareket algılayıcıları ile oyundaki karakterlere hayat veriliyor.

Chloe ise oyunda adı geçen CyberLife isimli teknoloji şirketinin ürettiği ve Turing Testini geçen ilk android robot. Chloe’yi canlandıran aktris ise Gabrrielle Hersh.

Japonya’da android robot üretildi mi?

İnsansı robot teknolojisinde önde gelen ülkelerden Japonya’da bugüne kadar pek çok android robot üretildi. Bu robotlar spikerlik, resepsiyonistlik ve hatta oyunculuk gibi pek çok alanda kullanıldı. Japonya’da robotların çalıştığı bir otel bile mevcut. Dünyanın en ünlü robot tasarımcılarından biri olan, Japonya Osaka Üniversitesi Akıllı Robotik Laboratuvarı direktörü Profesör Hiroshi Ishiguro’nun ürettiği pek çok model robot şuradan incelenebilir.

Sonuç olarak iddia videodaki görüntüler Japonya’da üretilen bir robotun tanıtım görüntüleri değil. Video PlayStation 4 oyun konsolu içerisinde yer alan Detroit: Become a Human isimli interaktif bir oyuna ait.