Video Fransa’da salgından dolayı AB’ye tepki olarak bayrak indirildiğini göstermiyor

Video Fransa’da salgından dolayı AB’ye tepki olarak bayrak indirildiğini göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 1 Mayıs 2019 tarihinde yapılan bir protesto gösterisinden.

Fransa’daki sarı yelekliler hareketi sırasında ülkede yeniden yükselen AB’den çıkma akımının bir parçası.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun yeni koronavirüs salgını sırasındaki politikalar nedeniyle Avrupa Birliği’ni protesto eden Fransa’da, birliğin bayrağının yere indirildiğini gösterdiği iddia edildi.

ab bayragi indirildi iddiasi

Ancak iddia doğru değil. Video 1 Mayıs 2019 tarihinde yapılan bir protesto gösterisinden.

Video 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nden

İddiada yer alan videodaki görüntüler tersine görsel arama tekniğiyle aratıldığında, paylaşımın eski tarihli olduğu anlaşılabiliyor. Jeanmarcmorandini isimli siteden yapılan 3 Mayıs 2019 tarihli bir videoda, bayrağı indiren kişinin Florian Philippot olduğu bilgisi yer alıyor. Philippot ismiyle tarih birlikte aratıldığındaysa kişinin Twitter hesabında aynı paylaşıma ulaşılabiliyor. Philippot bayrağı yere attıktan sonra, aynı yerden iki video daha paylaşmış.

philippottweet

Florian Philippot, Fransa siyasetinde aşırı sağ görüşleriyle ünlü bir figür. Les Patriotes adlı oluşumun liderliğini yürütüyor ve 2012-2017 arasında da Le Pen başkanlığındaki Ulusal Cephe Partisi’nde başkan yardımcılığı yaptı. Avrupa Birliği karşıtı politikaları destekleyen yüksek sesli tepkileriyle bilinen Philippot’un eylemi, Fransa’da 2019 yılı boyunca devam eden sarı yelekliler hareketi sırasında ülkede yeniden yükselen AB’den çıkma akımının da bir parçası. Frexit olarak anılan eylemlerin bir parçası olan bayrak indirme haberi Türkiye’de haber sitelerinde de kendine yer buldu

Salgınla birlikte Avrupa’da bazı ülkelerde AB karşıtlığı tepkiler yeniden tartışılır olmaya başladı. Hatta kıtada en büyük can kaybı veren ülkelerden İtalya, yeterli desteği alamadığı için bu reaksiyonların en belirgin olduğu yerlerden. Fransa’da da AB’ye tepki büyüyor. Paylaşımın sahibi Philippot da yakın zamanda 1 Mayıs 2019’da yaptığı eylemi paylaşan bir kullanıcının tweetini retweet etti. Videonun yeniden yayılmasına bu da neden olmuş olabilir.

philipporetweet 719x1024

Bu süreç boyunca Philippot’un yanı sıra yöneticiliğini üstlendiği Les Patriotes’da da AB karşıtı paylaşımlar devam etti

Fransa’da 1 Nisan 2020 itibariyle 52 binden fazla kişi Covid-19 hastası, 3 bin 500’den fazla kişi de yaşamını yitirdi.

Sonuç olarak sosyal medyada paylaşıma sokulan video, yeni tarihli değil. 1 Mayıs 2019 tarihinde kaydedilmiş. İddia hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.