Video Elazığ’a yardım götüren kamyonları göstermiyor

Video Elazığ’a yardım götüren kamyonları göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 15 Temmuz anma etkinliğinde kaydedilmiş.

22 kamyon 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü organizasyonuna destek olmak için İstanbul D-100 karayolunda Türk bayraklarıyla konvoy oluşturmuştu.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen depremin ardından sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Elazığ'a yardım götüren kamyonları gösterdiği iddia edildi. 25 Ocak 2020’de eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek tarafından paylaşılan video, yaklaşık 2 bin 500 beğeni ve 11 bin 700 retweet aldı.

Ekran Resmi 2020 01 27 09.21.25

Görüntüler 15 Temmuz anma etkinliğinden

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın internet sitesindeki bir habere göre, 22 kamyon 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü organizasyonuna destek olmak için İstanbul D-100 karayolunda Türk bayraklarıyla konvoy oluşturdu. İçerikte kamyonların 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tankların çıkışını engellemek için kışlalar önüne çekilen araçlar olduğu bilgisi de paylaşılıyor. Haberde kullanılan kamyon görüntüleri, iddia konusu video görüntüleriyle örtüşüyor. 

ibb kamyon konvoyu 1

Video görüntüleri, Daily Motion, Cumhuriyet, TRT Haber ve Star gibi sitelerde de paylaşılmıştı. Star’da ve Daily Motion’daki konvoy görüntüleri incelendiğinde bu kamyonların, Gökçek’in paylaştığı videodakilerle aynı olduğu görülebilir:

kamyon konvoyu. onden

Görüntüler Twitter, Facebook, Instagram ve Tiktok’ta Ekim 2019’da gerçekleşen Barış Pınarı Harekatı sırasında da, Suriye sınırına giden askerleri gösterdiği iddiasıyla paylaşılmıştı.

kamyon konvoyu. baris pinari twitter

Sonuç olarak videonun deprem sonrası Elazığ'a yardım taşıyan kamyonları gösterdiği iddiası doğru değil. İddia, hatalı bilginin yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.