Video Boris Johnson’ı değil 94 yaşındaki bir hastayı gösteriyor

Video Boris Johnson’ı değil 94 yaşındaki bir hastayı gösteriyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video taburcu edilen Dennis Palmer isimli 94 yaşındaki bir kişiyi gösteriyor.

Hastanın taburcu olduğu anı gösteren haberlere rastlamak mümkün.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sözcü, Takvim, Hürriyet, Birgün, Yeni Akit, Haber 7, Gazete Vatan, Tele 1, Milliyet gibi haber sitelerinde yer alan video ve videodan alınmış fotoğrafların Covid-19 tedavisi gördükten sonra yoğun bakımdan çıkan Boris Johnson’ı gösterdiği iddia edildi. İHA kaynaklı video 11 Nisan 2020 tarihinde CNN Türk Ana Haber Bülteni’nde gösterildi. 

Ancak iddia doğru değil. Video Barnet Hastanesi’nden taburcu edilen Dennis Palmer ismindeki 94 yaşındaki bir kişiyi gösteriyor.

Fotoğraf başkasına ait

Haberde yer alan görüntüler tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında 9 Nisan 2020 tarihinde paylaşılmış bir videoya ulaşılıyor. Barnet Hastanesi’ne ait Royal Free London hesabından yapılan paylaşımda videonun Covid-19 tedavisi gördükten sonra taburcu edilen Dennis Palmer isimli 94 yaşındaki kişiyi gösterdiği belirtiliyor

Videoda yer alan detaylar ve haberlerde kullanılan görüntüler incelendiğinde iki paylaşımın aynı olduğu anlaşılabiliyor. 

“Barnet Hastanesi” ve “94 yaş” anahtar kelimeleriyle yapılan aramalarda da birçok haber sitesinde Dennis Palmer adlı hastanın taburcu olduğu anı gösteren ve Türkiye’de kullanılan görüntülere rastlamak mümkün. Ayrıca teyit platformu Elinika Hoaxes da yaptığı bir analizde görüntülerin Boris Johnson değil Denis Palmer’a ait olduğunu ortaya koymuş.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a Mart sonunda yaptırdığı testlerde Covid-19 teşhisi konmuş, 5 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 tedavisi amacıyla St. Thomas hastanesinde tedavi altına alınmıştı. Johnson hastaneden taburcu edildikten sonraysa hastane personeline teşekkür etmişti.

Sonuç olarak haber sitelerinde paylaşılan fotoğraf ve videolar İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a ait değil. İddia bu haliyle hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.