⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Video Barış Pınarı Harekatı sırasında Rojava'daki bir enkazı göstermiyor

Video Barış Pınarı Harekatı sırasında Rojava'daki bir enkazı göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Suriye’deki Maarat al-Numan kentindeki bir enkazı gösterdiği belirtilerek paylaşılmış.

Görüntüler harekattan aylar önce kaydedilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun 9 Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye’nin kuzeyindeki çatışmalar sonrası oluşan bir enkazı gösterdiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından 10 Ekim 2019’da Rojava etiketiyle Facebook’a yüklenen video şimdiye kadar 31 bin kez görüntülendi

baris pinari rojava

Video harekattan aylar önce Maarat al-Numan’da çekildiği iddiasıyla paylaşılmış

Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye’nin kuzeyinde çekildiği iddia edilen görüntülere video paylaşım sitesi YouTube’dan ulaşılabiliyor. Civil Defence Idlib isimli kullanıcı tarafından 30 Mayıs 2019’da yüklenen videonun açıklamasında ise Suriye’nin İdlib kentine bağlı Maarat al-Numan kentine bir hava saldırısı gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Buna ek olarak Civil Defence Idlib’in Facebook sayfasında da Maarat al-Numan’da savaş uçakları tarafından enkaz haline getirildiği iddia edilen binanın fotoğrafları yer alıyor

suriye harekat

Ayrıca aynı görüntülerin 31 Mayıs 2019’da başka bir kullanıcı tarafından paylaşıldığı da görülebiliyor. Videonun açıklamasında ise görüntülerin Suriye’nin Maarat al-Numan kentinde kaydedildiği belirtiliyor.

Son olarak doğrulama platformu verify-sy.com’da yer alan ve Barış Pınarı Harekatı kapsamında ortaya atılan iddiaların yer aldığı bir yazıda da görüntülerin Maarat al-Numan’da çekildiği açıklanıyor.