Video ABD’de polisin atını çalan bir protestocuyu göstermiyor

Video ABD’de polisin atını çalan bir protestocuyu göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki kişi kendi atına biniyor.

Google aramasıyla videodaki kişinin “Dreadhead Cowboy” lakaplı Adam Hollingsworth olduğu bilgisine ulaşmak mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir videonun, Chicago’daki George Floyd eylemlerinde polisten çaldığı atla kalabalığa karışan bir protestocuyu gösterdiği iddia edildi. Bazı haber sitelerinde de yer bulan paylaşım, sosyal medyadahızlayayıldı. Tweetlerden biri 22 binden fazla beğeni aldı, 2 binin üstünde retweet edildi.

at hirsizi chicago

Vatandaş kendi atına biniyor

Video sosyal medyada yayıldıktan kısa süre sonra, kişinin polisin atını çalmadığı ve kendi atına bindiğiyle ilgili paylaşımlar yapıldı. Bu ifadelerden de yola çıkarak basit bir Google araması yapıp videodaki kişinin “Dreadhead Cowboy” lakaplı Adam Hollingsworth olduğubilgisine ulaşmak mümkün.

Daha önce de Chicago sokaklarında at üstünde gezerek halkın ve basının ilgisini çeken Adam Hollingsworth’un kendi hikayesini anlattığı söyleşileri var.Çocukluğunda hiç at görmeyen Hollingsworth, gerçek bir atla amcası aracılığıyla dört yıl önce tanışmış, iki yıl önce de kendi atını almış. Covid-19 günlerinde de sokaklarda atla gezmeye devam eden Hollingsworth, insanlardan olumlu tepkiler alınca aktiviteye devam ettiğini söylüyor. 

At biniciliğini yaygınlaştırmak, çocukları atlarla tanıştırmak ve yarattığı pozitif etkiyi artırmak için kendisini fonladığı bir kampanya da başlatmış. Kampanya sayfasında buradan elde ettiği geliri atlarının bakımını sağlamak, farklı şehirlere de giderek yarattığı bu toplumsal etkiyi artırmak gibi işlerde kullanacağını ifade ediyor. Atlarıyla olan videolarını paylaştığı bir YouTube kanalı da var. 

dreadhead cowboy bella chicago min

Protestoya Bella isimli atıyla katılan Hollingsworth'ün aynı at ile Youtube kanalında da videosu var.

“Dreadhead Cowboy” Adam, George Floyd protestolarının şiddetlendiği günlerde de atıyla sokaklara çıkmanın olumlu bir etkisinin olacağını düşünmüş. Protestoların ortasında bile pek çok kişi, Adam ve atını görünce fotoğraf çektirmek ve atı sevmek için durmuş.

Chicago Polis Departmanı’nda böyle bir at yok

Chicago’daki atlı polislerin kullandıkları atlar, videodakine benzer de değil. Chicago Atlı Polis Departmanı, resmi sitesinde bünyesindeki atlar hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Bu atların renk, boy ve yapı olarak belli standartlara uygun olması gerekiyor. Chicago’daki atlı polislerin hepsi kahverengi atlara biniyor. Ancak videodaki atın sırt ve arka kısmı beyaz. Yani, bu atın polis departmanına ait olması mümkün değil.

chicago atli polisler

Haberi paylaşan BirGün gazetesi, videonun sıradan bir vatandaşa ait olduğunun ortaya çıkmasından sonra düzeltme yayınladı. Twitter’da paylaşım yapan bazı hesaplar ise videoyu sildi.