Veriliş tarihi 10 yılı geçen kimliklerle 24 Haziran'da oy kullanılamayacağı iddiası

Veriliş tarihi 10 yılı geçen kimliklerle 24 Haziran'da oy kullanılamayacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada, WhatsApp gruplarında ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen paylaşımlarda eski nüfus cüzdanlarının kullanım süresinin 10 yıl olduğu, verildiği tarihten itibaren seçim günü 10 yılı doldurduysa oy kullanılamayacağı iddia edildi.

secim kimlik 10 yillik iddiasi

Ancak nüfus cüzdanlarının 10 yıl kullanım süresi olduğu ve 10 yıldan eski kimlik kartı olanların oy kullanamayacağı iddiası doğru değil. Nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğuna ilişkin bir düzenleme bulunmuyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü açıklama yaptı

İddianın yayılmasının ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ile ilgili herhangi bir düzenlemenin bulunmadığını ifade etti.

nufus mudurlugu kimlik aciklamasi

teyit.org’a açıklama yapan Oy ve Ötesi yetkilisi ise “Eski kimliklerin bir son kullanım süreleri bulunmuyor. Bu yüzden 10 yıllık kimliğin geçerli olmaması gibi bir durum yok ama kimlikteki fotoğrafların güncel olması, seçmenin kimliğinin tespitinde yine de önemli” uyarısında bulundu.

298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da Kimliğin Tespiti kısmında hangi kimlik kartlarının geçerli olacağının Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edileceği belirtilmekte.

298 sayili kanun secmen

Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçmenin oy kullanırken kullanacağı kimlik kartları koşulları ile ilgili genelge henüz yayınlanmadı.

2017 yılında çipli kimlik kartıyla ilgili iddialar bulunuyordu

16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen Anayasa Değişikliği Referandumu sırasında da çipli kimlik kartı olmayanların oy kullanamayacağı yönünde iddialar dolaşıma girmişti. Yüksek Seçim Kurulu bu iddiaları yalanlamıştı.