Uzungöl fotoğrafları ve gölün etrafındaki yapılaşma iddiası

Uzungöl fotoğrafları ve gölün etrafındaki yapılaşma iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Trabzon’daki Uzungöl olduğu iddiasıyla dolaşıma giren fotoğraflarla Uzungöl’ün eski ve yeni hallerinin karşılaştırılarak Uzungöl’ün etrafının yapılaşmaya açıldığı ve doğal alanının bozulduğu iddia edildi.  

can yilmaz iddia tweet uzungol

Uzungöl’ün etrafındaki yapılaşmayı gösteren fotoğraf doğru. Uzungöl ile ilgili tanıtım, haber ve fotoğrafların yayınlandığı uzungol.org sitesinin “resim galerisi” bölümünde Uzungöl’ün eski ve yeni haline ait birçok fotoğraf bulunmakta.

Sosyal medyada paylaşılan ve Uzungöl’ün eski hali olduğu belirtilen fotoğraf birçok yerde Uzungöl’ün tanıtımı için kullanılıyor. Kimin çektiğine dair internette bir veriye ulaşılamazken aynı fotoğraf uzungol.org sitesine 2007 tarihinde yüklenmiş.

Uzungöl’ün çevresindeki yapılaşmayı gösteren fotoğraf ise yine geçmiş tarihlerde çeşitli haber sitelerinde, Uzungöl ile ilgili yazılan yazılar ve tanıtımlarda kullanılmakta. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafa benzer bir görüntü 2012 tarihinde uzungol.org sitesinde mevcut.

uzungol yuklenme 2012

Uzungöl - yükleme tarihi 2012

Ayrıca Çaykara Belediyesi’nin resmi sitesindeki “Karma Fotoğraflar” bölümünde 2015 yılında yüklenmiş benzer fotoğraflar bulmak mümkün.

sosyal medyada paylasilan gorsel

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf.

caykara belediyesi 2015

Uzungöl - yükleme tarihi 2015 - Çaykara Belediyesi

Ayrıca Google Haritalar kullanılarak da Uzungöl’ün etrafında farklı yıllarda çekilen fotoğraflar görülebilir.

uzungol mayis 2016

Uzungöl - Mayıs 2016

Uzungöl’de 2015 yılında drone ile havadan yapılan çekimlerde de Uzungöl’ün etrafındaki yapılaşmayı görmek mümkün. Ayrıca YouTube’da vatandaşlar tarafından farklı yıllarda çekilmiş Uzungöl’e ait birçokvideomevcut.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün “Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı”nda da Uzungöl’ün etrafındaki yapılaşmayı gösteren fotoğraflar yer almakta.  

Günün Yalanları'nın paylaştığı fotoğraf Uzungöl’ün bir bölümü

İddialar üzerine “Günün Yalanları” isimli kullanıcı, ilgili fotoğrafların gerçek olmadığını iddia etti ve Uzungöl’ün belirtildiği gibi yapılaşmaya açılmadığını ifade ederek farklı bir fotoğraf paylaştı.

gunun yalanlari

“Günün Yalanları” isimli kullanıcının bu fotoğrafla tweetlediği görseller üzerinde oynama yapıldığı ve yapılaşmanın olmadığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bu kullanıcının paylaştığı fotoğraf Uzungöl’ün bir bölümüne ait ve 2015 yılında bazı haber sitelerinin de kullandığı görselin bir benzeri.

uzungol guney

Uzungöl’ün güney kısmını gösteren fotoğraftaki açıya rağmen, aynı bölgenin de zaman içerisinde yapılaştığını Google Earth’te görmek mümkün.

2010 uzungol

Uzungöl (Güney) 10 Temmuz 2010

2014 uzungol

Uzungöl (Güney) 23 Ekim 2014