Uzman çavuş Orhan Sürmen ve kanıyla ıslandığı iddia edilen Kuran-ı Kerim

Uzman çavuş Orhan Sürmen ve kanıyla ıslandığı iddia edilen Kuran-ı Kerim

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Sabah, Yeni Şafak, Haber7, Milli GazeteYeni Akit gibi haber sitelerinde kullanılan bir fotoğrafın, Afrin’de hayatını kaybeden Uzman Çavuş Orhan Sürmen’in kanı tarafından ıslanan Kuran-ı Kerim’i gösterdiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi. Enteresan Bilgiler Ansiklopedisi isimli sayfa tarafından Facebook’ta paylaşılan fotoğraf 16 bin kullanıcı tarafından beğenildi ve 5 bin kez paylaşıldı.

afrin sehit kuran

Fotoğraf Libya’daki bir camiye düzenlenen saldırıdan

Ancak fotoğrafın Afrin’de hayatını kaybeden asker Orhan Sürmen’in kanı tarafından ıslatılan Kuran-ı Kerim’i gösterdiği iddiası doğru değil.

El Arabia Haber Ajansı tarafından 9 Şubat 2018'de yapılan ve Libya’nın Bingazi şehrinde cuma namazı sırasında bir camiye gerçekleştirilen terör saldırısını anlatan bir haberde söz konusu fotoğrafa rastlanabiliyor.

libya kuran afrin saldırı

Üzerine kan sıçramış Kuran-ı Kerim fotoğrafının, Alsiasi isimli internet sitesinde 9 Şubat 2018 tarihinde kullanıldığı görülebiliyor. Haberde camiye düzenlenen saldırı sonrasında en az iki kişinin öldüğü ve 37 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Deutsche Welle tarafından paylaşılan 9 Şubat 2018 tarihli bir videoda saldırıya ilişkin görüntülere de ulaşılabiliyor. Görüntülerde patlamadan sonra zarar gören camiyi ve etrafa yayılan eşyaları görmek mümkün.

Fotoğrafın, 10 Şubat 2018’de, 218TV isimli bir haber kanalı tarafından kullanıldığı da görülebiliyor.

abc.net.au isimli haber sitesinde yayınlanan 10 Şubat 2018 tarihli bir haberde söz konusu olayda iki kişinin öldüğü 75 kişinin yaralandığı belirtiliyor ve söz konusu fotoğrafın kullanıldığı fark edilebiliyor.

libya saldırıLibya Ulusal Ordusu'nun bir üyesi, saldırının ardından Bingazi’de hasar gören camiyi inceliyor.

Reuters Haber Ajansı tarafından yapılan 9 Şubat 2018 tarihli bir haberde olayın ayrıntılarına ve diğer fotoğraflara ulaşılabiliyor.

Fotoğraftaki asker Diyarbakır’da hayatını kaybeden Fatih Uysal

TRT World haber direktörü Fatih Er ve HürriyetKarar, A Haber, TRT Haber, Sabah, Yeni Şafak, Haber7, Milli Gazete ve Yeni Akit gibi haber siteleri tarafından kullanılan ve Afrin’de hayatını kaybeden asker Orhan Sürmen’i gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ise 13 Mart’ta Diyarbakır’da hayatını kaybeden asker Fatih Uysal’a ait.

afrin tuzak kuran

PKK’ya yönelik operasyonlar kapsamında, Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde hayatını kaybeden Alanyalı asker Fatih Uysal’ın Facebook hesabında söz konusu fotoğrafın 26 Ağustos 2016 tarihinde paylaşıldığını görmek mümkün.

fatih uysal

TSK, Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı sırasında Uzman Çavuş Orhan Sürmen’in 13 Mart 2018’de hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Cumhuriyet Gazetesi’nin 13 Mart 2018 tarihli haberine göre, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bir evde arama yapılırken el yapımı patlayıcı infilak etmiş, 8 Türk askeri ile 2 ÖSO askeri yaralanmıştı. Ağır yaralı olarak getirilen askerlerden Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı 23 yaşındaki Uzman Çavuş Orhan Sürmen de hayatını kaybedenler arasındaydı.