Uzaydan gelen virüsün 23 Aralık’ta Dünya’yı yok edeceği iddiası

Uzaydan gelen virüsün 23 Aralık’ta Dünya’yı yok edeceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haberin kaynağı komplo teorileriyle bilinen bir siteye dayanıyor.

İddiada yer aldığı gibi astronomların bir açıklamasına kaynaklardan erişilemiyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Cumhuriyet, İleriHaber, Aydınlık, T24, CNN Türk, Sputnik, Hürriyet ve Mynet gibi haber siteleri tarafından da yayınlanan haberde uzaydan gelen bir virüsün 23 Aralık’ta dünyayı yok edeceği iddia edildi. Science Dergisi’nin kaynak gösterildiği haberlerde, Hindistanlı astronomların söz konusu virüsün sayılı günler içinde tüm insanlığı öldürebilecek kadar yayılacağını düşündükleri de vurgulandı. Haberlerde Hint bilimcilerin yakınlarda bir uzay cismi tespit ettikleri ancak bu cismin NASA veri tabanında bulunmadığı da iddia edildi.

sputnik virus hindistanli bilimadamlari

Ancak uzaydan bir virüsün geldiği ve 23 Aralık’ta dünyayı yok edeceği iddiaları doğru değil. Söz konusu haberin ilk olarak 9 Aralık’ta İngilizce yayın yapan ve Kanada menşeili olduğunu iddia eden “Stopru.org” isimli bir sitede yer aldığı görülebiliyor.

Haber sitelerinde yer alan iddiada bahsi geçen “Hint astronomların” kim olduğu, hangi şartlar altında nasıl bir virüs tespit ettikleri belirtilmezken, NASA dahil güvenilir herhangi bir kurumdan konuyla ilgili yapılmış bir açıklama da bulunmuyor.

Haber incelendiğinde diğer sitelerde kaynak olarak gösterilen Science Dergisi’nin, Stopru.org tarafından kaynak olarak kullanılmadığı bunun yerine Rusça yayın yapan “VladTime”a işaret ettiği fark edilebiliyor. UFO ve dünya dışı yaşam ile ilgili komplo teorilerine yer verilen VladTime isimli sitede arama yapıldığında ise söz konusu haber hakkında bir bilgiye ulaşılamıyor.

Science Dergisi’nin internet sitesinde yapılan aramada da Hindistanlı astronomların yaptığı böyle bir açıklamaya ya da konuyla ilgili bir habere ulaşılamıyor.

Konu hakkında Teyit'e açıklama yapan Astrofizikçi Selçuk Topal ise şunları söyledi

"Teknik açıdan milyonlarca (hatta katrilyonlarca) km ötedeki bir cismi eğer yeterince büyükse görebiliriz. Ancak 'üzerinde mikroskobik canlılar yaşıyor gördük buraya geliyor' demek İMKANSIZ. O kadar uzaklıktaki bir cisme uzay aracı gönderip örnek alman gerek ki canlı var mı yok mu zararlı mı değil mi anlayabilesin."

Benzer haberler daha önce de çıkmıştı

Daha önce Teyit buna benzer farklı iddiaları yanlışlayan analizler yayınlamıştı. Örneğin, Dünya’nın Kasım ayında on beş günlük bir karanlık yaşayacağının NASA tarafından doğrulandığı iddia edilmiş ve iddianın yanlış olduğu kanıtlanmıştı. Yine benzer şekilde 25 Şubat’ta bir asteroitin Dünya’ya çarpacağı yönündeki yanlış iddia sosyal medyada yaygınlık kazandıktan sonra bazı haber siteleri tarafından yayınlanmıştı.

Dünya dışında şu ana kadar yaşam tespit edilemedi

Dünya dışında bakteri, mikrop, virüs ya da buna benzer formda yaşam olabileceğine dair birçok teori bulunmasına rağmen halen gözlemlenebilen herhangi bir dünya dışı yaşam bulunmamaktadır. Uzaydan gelecek bir virüsün doğru olması aynı zamanda dünya dışı yaşamı da kanıtlamak olacaktır. İnsanlığın dünya dışındaki yaşam hakkındaki elindeki ender bilgilerden biri ise Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) P67 isimli meteorda bulduğu organik moleküldür.

meteor p67Avrupa Uzay Ajansı yaklaşık 13 yıl önce “Rosetta” isimli uzay aracını P67 meteorunu incelemek için göndermişti.

Güncelleme: 13/12/2017

Uzman görüşü ve son başlıktaki ilk cümle düzeltildi.