Uzayda 5 ay kalan astronota 1.4 milyon dolar telefon faturası geldiği iddiası

Uzayda 5 ay kalan astronota 1.4 milyon dolar telefon faturası geldiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

İnternette çeşitli haber sayfalarında yayınlanan iddiaya göre Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan Kanadalı astronot Chris Hadfield, istasyonda görev yaptığı 5 aylık süre zarfında telefonuyla yüzlerce fotoğraf çekmiş, kendi sosyal medya hesapları üzerinden bu görselleri paylaşmış ve bu nedenle de kendisine 1.4 milyon dolar telefon faturası gelmişti.

İddiayı Habertürk ve Türkiye gazetesi gibi kaynaklar internet siteleri üzerinden paylaşmıştı. Habertürk’ün, The Richest isimli internet sayfasını referans göstererek aktardığı bilgilere göre Hadfield, Instagram ve Twitter hesaplarından yüzlerce fotoğraf paylaştığını kabul etmiş ancak faturanın bu kadar yüksek gelebileceğini tahmin etmediğini belirtmişti. Türkiye gazetesinin haberindeyse başlıkta astronota gelen faturanın 1 milyon dolar olduğu belirtilirken, haberin içeriğinde bu miktar 1 milyon 37 bin lira olmuştu.

turkiye

Kaleme alınan bu iddialar gerçeklikten bir hayli uzak. İşin aslı Hadfield, bir dönem gerçekten de Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapmış ve istasyonda çektiği fotoğrafları sosyal medyadaki takipçileriyle paylaşarak büyük ilgi toplamıştı. Hadfield, görev yaptığı süre boyunca kendisine yöneltilen sorulara yanıt olarak videolar hazırlamış ve bu kısa klipler milyonlarca kişi tarafından izlenmişti. Kanada Uzay Ajansı’nın Youtube kanalından bu videolara ulaşmak mümkün.

astronot

Telefon faturasına dair iddia bir parodi haber sitesi kaynaklı

Ancak Kanadalı astronot Chris Hadfield’a istasyonda görev yaptığı 5 aylık sürede 1.4 milyon dolar telefon faturası geldiğine dair iddialar doğru değil. İddia ilk olarak Kanada’da yayın yapan ve Türkiye’deki Zaytung’a benzer bir site olan The Beavorton tarafından yayınlanmıştı. Referans verilen bir başka internet sitesi olan The Richest ise iddiayı The Beavorton’dan yalnızca birkaç gün sonra sayfasına taşımıştı. The Richest’ta belirli bir kaynağa yer verilmemiş olsa da anlatılan hikaye The Beavorton’dakiyle birebir örtüşüyor.

Türkiye’deki haber sitelerinde iddiaya ilişkin sunulan detaylara da The Beavorton’ın yaptığı parodi haberde denk gelmek mümkün.

Chris_Hadfield_2011 819x1024