‘Utanıyorum Şehidim’ şiirinin Aziz Nesin'e ait olduğu iddiası

‘Utanıyorum Şehidim’ şiirinin Aziz Nesin'e ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Utanıyorum Şehidim başlıklı şiir Aziz Nesin’e ait değil.

Aziz Nesin’in bütün kitaplarını yayınlama amacıyla kurulan Nesin Yayınevi, şiirin Nesin’e ait olmadığını belirtti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İnternette bazı tartışmalı sözler, şiirler tanınmış kişilere ait olduğu iddiasıyla paylaşılabiliyor. Bu kez sosyal medyada, internet sitelerinde ve forumlarda yer alan, Teyit’e ihbar olarak gelen ‘Utanıyorum Şehidim’ adlı şiirin Aziz Nesin’e ait olduğu iddia edildi. Şiirin yer aldığı birçok paylaşımda Aziz Nesin’in adı yer alıyor.

aziznesiniddiasiylapaylasilansiir

Şiir Aziz Nesin’e ait değil

Uzun yıllardır dolaşımda olan bu şiirin Aziz Nesin’e ait olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Teyit, şiirin Aziz Nesin’e ait olup olmadığını doğrulamak için yazarın tüm eserlerini yayınlayan Nesin Yayınevi’ne ulaştı. Nesin’in tüm şiirlerinin yayınladıklarını belirten yayınevi, şairin toplu şiirleri arasında da ‘Utanıyorum Şehidim’ adlı bir şiir olmadığını ifade etti.

nesinyayinevimail

Nesin Yayınevi, Nesin’in bütün kitaplarını yayımlamak, şimdiye kadar basılmamış yazılarını kitaplaştırmak amacıyla kurulmuş bir yayınevi. Yayınevi tarafından basılan Nesin’in tüm şiirlerinin yer aldığı iki ciltlik Bütün Şiirleri kitaplarına baktığımızda da iddia edilen şiirin yer almadığını görüyoruz.

aziznesinbutunsiirleri1

butunsehirleri1icindekiler

icindekiler1kisim2

Aziz Nesin Bütün Şiirleri 1. cildinde yer alan bazı şiirler.

aziznesinbutunsiirleri2

aziznesinbutunsiirleri2icindekiler3tekrar

aziznesinbutunsiirleri2icindekiler2

Aziz Nesin Bütün Şiirleri 2. cildinde yer alan bazı şiirler.

Yayınevine ait Aziz Nesin Arşivi isimli Twitter hesabından da daha önce şiirin Aziz Nesin’e ait olmadığını belirten paylaşım yapılmıştı.

Atfedilen kişilere ait olmayan şiir, alıntı veya sözler, internetteki bilgi kirliliğinden dolayı sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu sözlerin doğruluğunu teyit etmek için en önemli yöntemlerden biri de sözü söylediği iddia edilen kişinin eserlerinden ya da onlara yakın kişilerin anılarından yararlanmak

Utanıyorum Şehidim başlıklı şiir de 2011 yılından bu yana dolaşımda. Bazı internet sitelerinde ise şiirin farklı versiyonlarının farklı isimlerle ya da isimsiz paylaşıldığı görülüyor. Öte yandan Kıbrıs Gazetesi, Gündem Kıbrıs gibi gazetelerde yer alan haberlerde de şiirin Aziz Nesin’e ait olduğu öne sürülmüş. Ancak şiirin içeriğine ve üslubuna bakıldığında dahi Aziz Nesin’e ait olmadığı söylenebilir.