Utah'da gizemli bir monolit bulunduğu iddiası

Utah'da gizemli bir monolit bulunduğu iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

ABD’nin Utah eyaleti Kamu Güvenliği Dairesi ekiplerinin helikopterle koyun saydıkları sırada bir monolite rastladıkları doğru.

Monolitle Stanley Kubrick imzalı “2001: A Space Odyssey” filmine gönderme yapılmış olabilir.

Uydu görüntülerinde monolit ilk olarak 2016 yılının ekim ayında görülüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

18 Kasım 2020 tarihinde ABD’nin Utah eyaleti Kamu Güvenliği Dairesi ekipleri, helikopterden koyun saydıkları sırada çevrede bir monolite rastladıklarını açıkladı. Yetkililer çorak bir dağın ortasında buldukları monolitin görüntülerini, resmi hesaplarından da paylaştı. 

monolit iddia utah

Uydu görüntülerinde ilk olarak Ekim 2016'da görülüyor

Monolit jeolojik bir oluşum. Kelime, "mono" ve "lit" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. "Mono", tek; "lit" ise taş anlamına geliyor. Yani monolit derken yekpare kayadan mürekkep bir anıttan bahsediliyor. 23 Kasım'da ekipler bu yapının fotoğraflarını Instagram hesaplarında ve dairenin resmi sitesinde yayınladı. Konuyla ilgili helikopter pilotu Bret Hutchings, yerel haber kanalı KSLTV’ye konuşarak, nesnenin insan yapımı gibi olduğunun yere sıkıca yerleştirilmiş olduğundan anlaşıldığını, gökyüzünden düşmüş gibi görünmediğini söylemiş

Google Earth Pro kullanılarak monolitin konumu tespit edilebiliyor. Monolit ilk olarak 2016 yılı Ekim ayında uydu görüntülerinde görülüyor. Aynı yılda alınmış Temmuz ayı görüntüsünde benzer bir yapıya rastlanmıyor. 1993’ten 2016’ya kadarki görüntülerde taş orada değil. Bölgeden alınmış son uydu görüntüsü de 2019 yılına ait. 2016-2019 arasında da taş aynı yerdeymiş.

monolit karsilastirma yillara gore

2016 Temmuz ayındaki uydu görüntüsü (solda). 2016 Ekim ayındaki uydu görüntüsü (sağda).

Kubrick'in “2001:A Space Odyssey”e filmine gönderme olabilir

Utah Kamu Güvenliği Dairesi ekipleri tarafından görüntülerin yayınlanmasının ardından pek çok kişinin aklına Stanley Kubrick filmi 2001: A Space Odyssey (2001: Uzay Macerası) canlandı. 1968 yapımı bilim kurgu filminin açılış sahnesinde de bir monolit görülüyor. Bu monolit dünya dışı gelişmiş yaşam formlarının kullandığı makineleri temsil ediyor

Utah’da görülen metal monolit de filmdekine benzer. Bu yüzden yapıtın filmin hayranı bir sanatçı tarafından yapılmış olabileceği düşünülüyor

Böyle bir doğal monolit bulunmuyor

Jeolojik oluşumlar sonucunda ortaya çıkan monolitlerin pek çok örneği var. Ancak bu kaya yapıları Utah’takinden epey farklı. Örneğin Meksika’da dünyanın en büyük monolitlerinden biri olan Peña de Bernal bulunuyor. Bir başkası ise ABD’deki Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan El Capitan monoliti

el capitan yosemite national park california

El Capitan monoliti.

Gizemli monolitin yine 'gizemli' bir şekilde yerinde olmadığı açıklandı

28 Kasım 2020 tarihinde Utah Kamu Güvenliği çalışanları tarafından bulunan metal monolitin gizemli bir şekilde artık orada olmadığı açıklandı. Utah Arazi Yönetim Bürosu "özel mülkiyet" olarak kabul ettiği monolitin kendileri tarafından kaldırılmadığını söyledi. Monolitin bulunduğu yerde ise yapıdan bir üçgen bir parça bırakılmış. Bölgeye giden kişilerin paylaştığı fotoğraflarda da monolitin artık orada olmadığı görülüyor.

Monolitin kim ya da kimler tarafından kaldırıldığı merak konusu olmuştu. Kısa süre sonra kendilerini doğa sever olarak tanıtan dört kişiden Sylvan Christensen adlı kişi sosyal medya hesaplarında yapının kaldırıldığı görüntüleri paylaştı. Christensen paylaşımının açıklamasına "Eğer kaybolmasını istemiyorsanız kamu alanlarına kişisel eşyalarınızı bırakmayın" notunu düşmüş.

Benzer bir monolite Romanya'da da rastlandı

Utah'daki monolitin gizemi çözülememişken, 27 Kasım 2020'de benzer bir monolite Romanya'da rastlandığı haberleri gündeme geldi. Romanya'nın kuzeyinde Piatra Neamt kentine bağlı Batca Doamnei tepesinde metal üçgen bir sütun bulundu. Bulunan monolit Utah'dakine benzer olsa da, bu yapılar aynı değil. Ziar Piatra Neamt yerel gazetesinden Robert Iosub monolitin yaklaşık üç metre yüksekliğinde sac metal bir yapı olduğunu söylemiş.

Monolitin bulunduktan dört gün sonra, yani 1 Aralık'ta bulunduğu yerden kaybolduğu görüldü. Yerel yetkililer koruma altında olan Batca Doamnei'ye yerleştirilen yapıyla ilgili, bir soruşturma yürütüyor.

Güncelleme: 29/11/2020

Monolitin artık bölgede olmadığı bilgisi eklendi.

Güncelleme: 08/12/2020

Utah'daki monolitin bulunduğu bölgeden neden ve kimler tarafından kaldırıldığı bilgisi eklendi.

Güncelleme: 08/12/2020

Romanya'da bulunan monolitle ilgili bilgiler eklendi.