Ürdün’de yeni koronavirüsten ölen birinin otomobiliyle gömüldüğü iddiası

Ürdün’de yeni koronavirüsten ölen birinin otomobiliyle gömüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntü Güney Afrika’nın Sterkspruit kasabasından.

Gömüldüğü görülen Pitso'nun ölüm nedeninin Covid-19 olduğunu gösteren bir bilgi yok.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen bir iddiaya göre, Ürdün’de yeni koronavirüs nedeniyle ölen bir kişi otomobili ilegömüldü. Kişinin, eşyalarıyla gömülen ilk insan olduğu belirtildi. İddia, sosyal medyada kısa sürede yayıldı ve birçok kişi tarafından paylaşıldı. 

iddiafoto 1

Ancak iddia doğru değil. Görüntü Güney Afrika’nın Sterkspruit kasabasından. Fotoğrafta gömüldüğü görülen kişi Birleşik Demokratik Hareket (UHM) önderlerinden Tshekede Bufton Pitso, ölüm nedeninin Covid-19 olduğunu gösteren bir bilgi de yok. Aracı ile gömülmesinin nedeni ise arabada koronavirüs olması değil, Pitso'nun aracıyla gömülmek istemesi. 

Görüntüler Ürdün’den değil Güney Afrika’dan 

Tersine görsel arama yaptığımızda, iddia görselinin kullanıldığı haber siteleri karşımıza çıkıyor. Bu siteleri incelediğimizde, cenazenin gerçekleştiği yerin Güney Afrika’nın Sterkspruit’e bağlı Jozana köyü olduğunu görüyoruz. Otomobili ile gömülen kişi, Güney Afrika Birleşik Demokratik Hareket (UHM) liderlerinden Tshekede Bufton Pitso. Pitso’nun cenaze töreni, Türkiye basınında da ilgi görmüş

26674448 8175849 image m 75_1585741540825

Pitso’nun kızı Sefora Letswaka’nın aktardığına göre, Afrikalı eski politikacı ve iş insanı Tshekede Pitso, vasiyetinde, iki yıl önce satın aldığı ve çok sevdiği Mercedes arabası ile birlikte gömülmek istediğini söylemiş. Pitso, ölmeden önce, artık süremese dahi arabası ile sıkça vakit geçiriyormuş.

26674470 8175849 image m 71_1585741461013

İddiada, gömülen kişinin ölüm sebebinin yeni koronavirüs olduğu söylenmişti, fakat Tshekede Pitso’nun ölümünün yeni koronavirüs olduğunu gösteren bir bilgi yok. Pitso öldüğünde 72 yaşındaydı ve bazı haber sitelerinde vefat nedeninin yaşlılık olduğu dile getirildi

Tshekede Pitso’nun cenazesine ilişkin videoya Youtube’dan ulaşmak mümkün. Ayrıca Pitso’dan, “Vasiyetleri ile hafızalara kazınan 10 kişi” başlıklı YouTube videosunda 4.21’nci saniyede de bahsedilmiş.

İddianın doğru olmadığını Malumatfuruş ve Doğruluğu Ne platformları da yazmış.

İddiada belirtilenin aksine, eşya ile birlikte gömülen ilk kişi Tshekede Pitso da değil. Daha önce 2009 ve 2018 yıllarında Youtube’a yüklenmiş videolarda da otomobili ile gömülen insanların cenaze törenlerine rastlıyoruz.

Sonuç olarak iddia gerçeği yansıtmıyor. Gömülen kişi iş insanı ve politikacı Tshekede Bufton Pitso ve vasiyetinde otomobili ile gömülmek istemiş. İddia yanlış bilginin yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.