Unai Emery’nin Bayern Münih'i eledikten sonra Avrupa Ligi ile ilgili söylediği iddia edilen sözler

Unai Emery’nin Bayern Münih'i eledikten sonra Avrupa Ligi ile ilgili söylediği iddia edilen sözler

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Unai Emery’nin verdiği röportajlarda böyle bir ifade yok.

Bayern Münih, Avrupa Süper Ligi’ne katılmayı kabul etmemişti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda, Villarreal futbol kulübünün teknik direktörü Unai Emery’nin, Villarreal - Bayern Münih karşılaşmasından sonra şöyle söylediği iddia ediliyor: “Bayern Münih ve bazı kulüpler şımarık birer çocuk gibi Şampiyonlar Ligi’nden ayrılıp başka bir lig kurmak istiyorlardı. Burada işleri kalmadı. Şimdi gidip istedikleri ligi kurabilirler.

unai emery bayern munih paylasim

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 12 Nisan 2022’de Bayern Münih ile karşılaşan Villarreal, rakibini eleyerek yarı finale yükseldi. Ardından yapılan bazı paylaşımlarda, Villarreal’in teknik direktörü Unai Emery’nin bu karşılaşmaya ithafen söylediği sözlerle Bayern Münih’i küçümsediği ima ediliyor.

Ancak Emery’nin maç sonrasında söylediklerine dair farklı dillerdeki kaynaklarda böyle bir açıklaması olduğunu göremiyoruz. Maç sonrasında kaydedilen çeşitli videolarda da böyle bir söze rastlanmıyor.

Bayern Münih Avrupa Süper Ligi’ne katılmayı reddetmişti

Avrupa Süper Ligi, 2018 yılında Real Madrid’in başkanı Florentino Pérez tarafından ilk adımı atılan ve Avrupa’daki bazı futbol kulüplerinin bir araya gelerek, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne alternatif bir yarışma amacıyla oluşturdukları bir futbol ligi. 18 Nisan 2021’de kurulan Avrupa Süper Ligi’nin kurucu 12 kulübünün tamamı, Avrupa’nın en zengin takımları arasında yer alıyordu. Ligin 12 kurucusunun arasında Bayern Münih yok.

Bayern Münih ise bu ligde yer almayı reddetmişti. Kulübün CEO’su Karl-Heinz Rummenigge 20 Nisan 2021’de şu açıklamayı yapmış: 

"Yönetim kurulu adına, FC Bayern'in Süper Lig'de yer almayacağını açıkça belirtmek isterim. FC Bayern, Bundesliga ile dayanışma içinde. Şampiyonlar Ligi'nde oynamak ve Almanya'yı temsil etmek büyük bir zevk. Hepimiz Lizbon'daki 2020 Şampiyonlar Ligi zaferimizi hatırlıyoruz; bu kadar keyifli bir anı unutmak zor. FC Bayern için Şampiyonlar Ligi dünyanın en iyi yarışması."

Avrupa Süper Ligi elitizm ve “rekabete müsade etmeyen yapısı” gibi çeşitli sorunlar nedeniyle eleştirildi; birçok takım ligden çekildi ve kuruluşundan üç gün sonra, 21 Nisan 2021’de faaliyetler askıya alındı.