Umre’ye gitmek isteyen 120 kişilik kafilenin Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiası

Umre’ye gitmek isteyen 120 kişilik kafilenin Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddianın kaynağı parodi içeriklerle bilinen Zaytung.

Habere eşlik eden fotoğraftaki kişi güreş ağası Halil Sayı.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Gazete Yeni Gün, Deliden Haber, Biliyomuydun gibi sitelerde ve sosyal medyada yer alan paylaşımlarda Sadi Erkılıç isimli turizm şirketi yöneticisinin 120 kişilik Umre kafilesini Rio Karnavalı’na götürdüğü iddia edildi. Teyit'e ihbar olarak gönderilen haberlerde Erkılıç’ın “Kötü bir niyetim yoktu” ifadelerini kullandığı da belirtildi. İddia Facebook’ta yer alan gönderilerde binden fazla paylaşım aldı.

sadi erkilic 1

Ancak 120 kişilik kafilenin Umre yerine Rio Karnavalı’na gittiği iddiası doğru değil. İddianın kaynağı yaptığı parodi haberlerle bilinen Zaytung.

Zaytung’un Şubat 2013’te “Müşterilerini Umre Yerine Yanlışlıkla Rio Karnavalı'na Götüren Tur Şirketine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor” başlığıyla yayınladığı parodi içerikte şu ifadeler yer almıştı:

Umre turu için başvuran 120 civarında müşterisini yanlışlıkla Rio Karnavalı için Brezilya'ya götürdüğü ortaya çıkan Turaz Tur isimli firmada sular durulmuyor. Umre’ye gitmek üzere evlerinden ayrılan dedelerini, dünyaca ünlü Rio Karnavalı yürüyüşü sırasında samba okulu kortejlerinin içerisinde gören ailelerin ihbarıyla ortaya çıkan skandalın ardından şirketin merkez binasının önünde toplanan öfkeli kalabalık bir an önce hatanın düzeltilmesini isterken, suçlamaları reddeden firma, aileleri sağduyuya davet etti.

zaytung haber umre rio

Parodi içerik yayınlandığı tarihte Kocaeli Gazetesi köşe yazarı M. Tanzer Ünal tarafından da gerçek olduğu düşünülerek köşe yazısı haline getirilmişti.

Sadi Erkılıç olduğu ve Rio Karnavalı’nda çekildiği iddiasıyla ilgili haberlerde paylaşılan fotoğraf ise Tekirdağ’da 2016 yılında düzenlenen 52. Uluslararası Kiraz Festivali’nden. Fotoğraftaki kişi ise güreş ağası Halil Sayı.

120 kisilik umre kafilesini rio karnavali na goturdugu iddia edilen sadi erkilic