Ümraniye'deki bir camide Cuma hutbesi sırasında seçim propagandası yapıldığı iddiası

Ümraniye'deki bir camide Cuma hutbesi sırasında seçim propagandası yapıldığı iddiası

Karma Karma
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan, teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve Sözcü, Yurt Gazetesi ve Mynet gibi sitelerin haber olarak paylaştığı bir videoda, Ümraniye’deki bir camide Cuma hutbesi sırasında seçim propagandası yapıldığı iddia edildi.

“Kaç saat oldu” isimli hesap tarafından Twitter’da paylaşılan video yaklaşık 4 bin kişi tarafından beğenildi.

umraniye camii

Video gerçek

Videnonun Ümraniye’deki bir camiyi gösterdiği iddiası doğru. Camiden siyasi propaganda yapıldığı iddiasıyla paylaşılan videodaki konuşmaları içeren ses videoya sonradan eklenmemiş. Videonun 8. saniyesinde kaldırımda yürüyen çocukların ve yoldan geçen arabanın sesini duyulabiliyor.

Caminin Ümraniye Esenşehir’deki Fevzi Çakmak Camii olduğunu Google Sokak Görünüm aracılığıyla görmek mümkün.

cuma propaganda 24 haziran 1024x466

Söz konusu video izlendiğinde görüntülerde Can Emlak isimli bir emlak dükkanının tabelasına rastlamak mümkün. Yine Google Haritalar yardımıyla videonun çekildiği yerin hemen yanında bulunan Can Emlak’a ulaşılabiliyor.

24 haziran secim propaganda 1024x640

can emlak umraniye 1024x500

Aynı zamanda videonun çekildiği kaldırımın hemen yanındaki pencereleri demirli müstakil eve de rastlamak mümkün.

umraniye 24 hazıran 1024x502

Caminin imamı propaganda iddialarını reddetti

Ümraniye Esenşehir Fevzi Çakmak Camii’ndeki konuşmanın kim tarafından yapıldığı ise bilinmiyor. teyit.org’a açıklama yapan camii imamı Mehmet Hibe, kendisinin cami içinde ve namaz sırasında herhangi bir seçime yönelik propaganda amaçlı söz söylemediğini ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kendisine gönderilen hutbeyi okuduğunu belirtti.

teyit.org, camii yakınında bulunan farklı esnaflarla da görüştü. Cuma namazının son beş dakikasına katıldığını ifade eden bir esnaf, namazı Mehmet Hoca’nın kıldırdığını ancak propaganda sayılabilecek bir şey hatırlamadığını ifade etti. Bir başka esnaf ise 27 Nisan 2018 tarihinde camide kılınan cuma namazı öncesi ve sonrasında Ümraniye Belediyesi tarafından çorba dağıtıldığını belirterek caminin bulunduğu sokakta siyasi parti temsilcilerinin de aralarında bulunduğu bir kabalık olduğunu ifade etti.

\"\"

Ümraniye Belediyesi’nin Fevzi Çakmak Camii’nde kılınan Cuma namazı öncesinde çorba dağıttığı görülebiliyor. Ümraniye Belediyesi’nin Facebook hesabında 27 Nisan Cuma günü paylaştığı fotoğraflarda Fevzi Çakmak Camii’nin bulunduğu sokağı görmek mümkün.

Cami avlusunda Belediye Başkanı ve AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı konuşma yaptı

Yine Ümraniye Belediyesi tarafından Facebook’ta paylaşılan fotoğraflarda, Belediye Başkanı Hasan Can’ın çorba ikramının ardından cami cemaati ve vatandaşlarla sohbet ettiği ifade ediliyor. Belediye tarafından paylaşılan fotoğraflara bakıldığında Fevzi Çakmak Camii avlusunun içinde masa ve sandalyelerin yer aldığı görülebiliyor. Caminin bulunduğu sokakta Ümraniye Belediyesi’ne ait üstünde hoparlörler bulunan bir araç da dikkati çekiyor. Buna ek olarak Belediye Başkanı Can’ın cami avlusunda bir konuşma yaptığı da görülebiliyor. Can’ın yaptığı konuşmanın aynı zamanda AK Parti Ümraniye İlçe Teşkilatı’nın Facebook hesabında paylaşılan fotoğraflarlarına da ulaşılabiliyor.

\"\"

\"\"

Bunun yanı sıra Ümraniye Belediyesi tarafından paylaşılan fotoğraflarda belediye başkanından farklı olarak birkaç ismin daha mikrofonlarla konuşmalar yaptığını fark etmek mümkün. Cami avlusunda AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Mahmut Eminmollaoğlu’nun elinde mikrofonla konuştuğu da görülebiliyor. Eminmollaoğlu’nun yaptığı konuşmanın yine AK Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı tarafından da paylaşıldığını söylemek mümkün.

\"\"

\"\"

Videoda konuşan kişi 15 Temmuz’da yaralanan ve hastaneden taburcu olan Ümraniyeli Mehmet Yaman’ı ziyarete gideceklerini ifade ediyor. AK Parti Ümraniye İlçe Teşkilatı tarafından aynı gün paylaşılan fotoğrafta camide konuşan isimlerin Mehmet Yaman’ı ziyaret ettiği görülebiliyor.

\"\"

Sonuç olarak videonun Fevzi Çakmak Camii’ni gösterdiği ve montaj olmadığı doğru. Ancak söz konusu konuşmaların AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı ve Ümraniye Belediye Başkanı tarafından mı yoksa camide cuma hutbesi sırasında imam tarafından mı yapıldığına dair kesin bir delil bulunmuyor.