Umman'ın Wakan köyünde 3.5 saat oruç tutulduğu iddiası

Umman'ın Wakan köyünde 3.5 saat oruç tutulduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Ramazan ayının yaz aylarına denk geldiği ve oruç saatlerinin bazı bölgelerde 22 saati bulabildiği Kuzey Yarımküre’de, Wakan isimli bir köyde günde 3.5 saat oruç tutulduğu iddia edildi. Arap Yarımadası’nın doğusundaki Umman’da yer alan Wakan Köyü’nde günde 3.5 saat oruç tutulduğu iddiası Sabah ve HaberTürk gibi haber sitelerine konu olurken Show Tv de konu hakkında bir haber hazırladı.

Ancak, Wakan isimli köyde günde 3.5 saat oruç tutulduğu iddiaları doğru değil. Haberlerde belirtiği gibi Wakan’da güneş saat 11.00’da doğup 14.30’da batmıyor.

Profesyonel fotoğrafçıların kullandığı ve dünyada istenilen her yerin gün batımı ve doğumu gibi bilgilerinin ulaşılabildiği “The Photographer’s Ephemeris” isimli siteden Wakan kontrol edildiğinde gün doğumunun 23 Haziran 2017 tarihi için sabah 05.24 olduğu, gün batımının ise akşam 18.58 olduğu görülüyor.

wakan village

Google Earth ile de bu bilgileri doğrulamak da mümkün. Yine Google Earth’te, Wakan’ın koordinatları girildiğinde ve zaman çizelgesi şeklinde incelendiğinde güneşin 23 Haziran 2017 tarihinde 05.26’da doğup, 19.00’a doğru battığı görülüyor. Burada önemli nokta ise Wakan isimli köyün konumu. Deniz seviyesinden 2 bin metre yukarıda ve sarp dağların arasında kurulan köye saat 16.00 civarında dağların gölgesi düşmeye başlıyor. Aslında güneş daha batmıyor, dağların gölgesi köyü kapladığı için güneş batmış gibi oluyor.

wakan gunes dogus

wakan gunes batis

Son olarak yıldız gözlemcileri, astronomlar ve fotoğrafçıların kullandığı ve yıldızlardan gezegenlere birçok şeyin gözlemlenebildiği Stellarium isimli programla da yukarıdaki verileri doğrulayabiliyoruz. Wakan köyünün koordinatları Stellarium’a girildiğinde güneşin doğuş ve batış saatlerinin hemen hemen belirtilenlerle aynı olduğu görülebiliyor. Doğu yönünde güneşin sabah saat 05.21 civarında yükseldiği, akşam 18.34 civarında ise batmak üzere olduğu açıkça görülebiliyor.

Stellarium wakan gunes batis

Wakan Köyü’nün koordinatları ve yükseklik değerleriStellarium wakan

Wakan Köyü’nde saat 05.00 civarında güneşin doğuşu

Stellarium wakan gunes dogus

Wakan Köyü’nde saat 18.30 civarında güneşin batışı

Umman Turizm Bakanlığı açıkladı

Umman’da yayın yapan “Times Of Oman” isimli gazetenin ise konuya 7 Haziran tarihli bir haberinde değindiği görülebiliyor. Gazeteye açıklama yapan Umman Turizm Bakanlığı’nın iddiayı yalandığı habere ulaşmak mümkün. Yine Umman’da yayın yapan “Gulf News” isimli bir haber sitesinin konuyla ilgili yaptığı haberde Wakan Köyü’nde yaşayan Salim Al Hadrami isimli bir köylünün açıklamasına yer verilmiş, sahur oruç ve duaların Umman’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi yürütüldüğü belirtilmiş.

Umman Din İşleri Bakanlığı’nın 2017 yılı için hazırladığı imsakiyede Wakan Köyü’nün bağlı olduğu Nakhal vilayeti için belirlenen saatlere ulaşmak da mümkün. Umman Din İşleri Bakanlığı’nın tablosuna göre Wakan’da güneşin 05.24’de doğup, 19.03’de battığı görülüyor. Buna göre Wakan’da yaşayan bir insanın imsak vakti olan 03.56’dan itibaren yaklaşık 15 saat oruç tuttuğu açıkça anlaşılıyor.

nakhal iftar sahur