Uluslararası Uzay İstasyonu'nun camına futbol topu çarptığı iddiası

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun camına futbol topu çarptığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Challenger kazasının yıldönümü ve NASA'nın Anma Günü öncesinde yeryüzünde çekildi.

Fotoğraf Fatih Altaylı'nın yayında yer vermesinin ardından yanlış anlaşılmış.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeni Akit, T24,TRT Haber, Yeni Şafak,Habertürk, Karargibibazı internet sitelerinde yer alan haberde “Astronot Ellison Onizuka’ya ait olan ve Challenger mekiği patladığında uzaya fırlayan futbol topu, 30 yıl sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’nun camına çarptı” iddiasına yer verildi.

Haberlerde bahsedilen Challenger Uzay Mekiği kazası, 28 Ocak 1986 tarihinde mekiğin kalkışından 73 saniye sonra patlamasıyla ve yedi astronot hayatını kaybetmişti.

Kazada ölen yedi astronattan biri olan  Ellison Onizuka’ya ait futbol topu, kazadan önce Johnson Space Center yakınındaki Clear Lake Lisesi'nde Onizuka’nın kızının da dahil olduğu Falcon isimli futbol takımı oyuncuları tarafından imzalanıp takdim edilmişti. Kaza sonrası futbol topu, Challenger Uzay Mekiği’nin patladığı alanda bulundu ve Clear Lake Lisesi’nde sergilenmeye başlandı.

Oğlu Clear Lake Lisesi’ne giden NASA Astronotu Shane Kimbrough, okul adına uzay istasyonu için bir anı bırakmayı ve okulda sergilenen futbol topunu tekrar uzaya çıkarmayı teklif etti. Kimbrough, Challenger kazasının yıldönümü ve NASA'nın Anma Günü (NASA’s Day of Remembrance) öncesinde istasyonun Cupola penceresinin önünde bu fotoğrafı çekti. Okuldan ve Onizuka ailesinden izin aldıktan sonra, sosyal medya aracılığıyla fotoğrafı paylaştı.

challanger tweet

Clear Lake Lisesi bu paylaşımın ardından Kimbrough’a Twitter üzerinden, Falcon takımının uzaydaki görevini tamamlamasına yardımcı olduğu için teşekkür etti.

top tweet

12 Şubat 2017 Pazar günü Habertürk'te yayınlanan Teke Tek programında, programın sunucusu Fatih Altaylı "Uzay İstasyonu'na futbol topu çarptı" iddiasını ekrana getirerek konuklarından yorumlanmasını istedi. Altaylı iddia hakkında "Film olsa, palavra dersin" ifadesini kullandı.

Güncelleme: 13/02/2017

Teke Tek programının videosu eklendi