Ülker Coco Star'ın içine hindistancevizi yerine beyazlatılmış havuç olduğu iddiası

Ülker Coco Star'ın içine hindistancevizi yerine beyazlatılmış havuç olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ülker, Coco Star’ın üretiminde gerçek hindistancevizi kullanıldığını açıkladı.

Coco Star’da neler kullanıldığını da “içindekiler” bölümünde görebiliriz. 28 gramlık Coco Star barda yüzde 28 kıyılmış hindistancevizi olduğu bilgisi yer alıyor.

Diğer markaların benzer çikolatalarında da hindistancevizi kullanıldığı belirtiliyor.

Hindistancevizi yerine beyaz ya da beyazlatılmış havuç kullanılsa ürün ayırt edilebilecek kadar farklı bir tada sahip olurdu. Rende ya da kıyılmış hindistancevizini tedarik etmek zor da değil.

Bakanlığın açıkladığı taklit ve tağşiş ürünler listesinde de ürünün adı bulunmuyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda Ülker’in Coco Star adlı çikolatasında hindistancevizi değil “beyazlatılmış havuç” rendesi yer aldığı iddia edildi. İddia bazı paylaşımlarda herhangi çikolata markası belirtilmeden de yer almış.

ulkercocostarinicindehindistanceviziyerinehavucolduguiddiasitweet

Ülker ürünün içinde hindistancevizi olduğunu açıkladı

Ülker Coco Star hakkındaki iddia uzun zamandır dolaşımda. 2018 yılında Ülker konu hakkında açıklama yapmış ve Coco Star’da gerçek hindistancevizi kullanıldığı söylemişti.

ulkerincocostaraciklamasi

Teyit’in ulaştığı Ülker, Coco Star’ın üretiminde gerçek hindistancevizi kullanıldığını yineledi.

Ürün bilgilendirmesinde hindistancevizi olduğu belirtiliyor

Gıda etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme yönetmeliğine göre gıdanın kimliği, içeriği, özellikleri hakkında bilgilendirme yapılması zorunlu. Yönetmeliğe göre gıda hakkında zorunlu bilgilendirmeyle tüketicilerin bilinçli seçim yapmaları amaçlanıyor.

Yönetmeliğe göre ürünün içindekileri üretim sırasında kullandıkları miktara göre yer almalı. Gıda hakkında bilgilendirmenin doğru ve açık olması gerektiği ve yanıltıcı bir unsurun yer almaması gerektiği de vurgulanıyor.

Coco Star’da neler kullanıldığını da “içindekiler” bölümünde görebiliriz. 28 gramlık Coco Star hindistancevizli barda yüzde 28 kıyılmış hindistancevizi olduğu bilgisi var. Yüzde 22 oranında da sütlü çikolata bulunuyor. Ürünün ambalajında beyazlatılmış havuç bulunduğuna dair herhangi bilgi yer almıyor.

cocostarcikolataninuzerindekiicindekilerbolumu

Tüketici bilincini geliştirmeyi amaçlayan Gıda Dedektifi platformu üründe beyazlatılmış havuç olması durumunun gizlenmesi veya analizlerde ortaya çıkmamasının mümkün olmadığını belirtiyor

Üründe, hindistancevizinin yanı sıra şeker, glikoz şurubu, su, palm yağı, kakao yağı ve tam yağlı süt tozu, nem verici (gliserol), peyniraltı suyu tozu, aroma vericiler, tuz gibi maddeler var. Şeker oranının ve doymuş yağ oranının epey yüksek olduğu da belirtiliyor. 

Ayrıca iddianın yayıldığı tarih itibariyle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayınladığı taklit veya tağşiş yapılan ürünler listesi incelendiğinde de ürünün adının yer almadığı görülüyor.

Ülker dışında başka üreticilerin de hindistancevizli çikolataları var. Hollanda’dan ithal edilen Mars’ın Bounty adlı barında yüzde 21 rendelenmiş hindistancevizi yer alıyor

marsbountyhindistancevizlicikolataicindekiler

Bounty hindistancevizli çikolatanın içindekiler kısmı

BİM’in Waff Star adlı çikolatasında da yüzde 48 hindistancevizi bulunuyor. Karmen adlı hindistancevizli çikolatada ise yüzde 28 kıyılmış hindistancevizi bulunduğu belirtiliyor

Beyazlatılmış havuç örneklerine pek rastlanmasa da, “beyaz havuç” diye bir şey var. Mevsimi kış ve sonbahar olan beyaz havuç, yabani havuç olarak da adlandırılıyor. Beyaz havucun akrabası turuncu havuca göre yaygın olmadığı da söylenebilir. Beyaz havuç da pişirildiğinde tatlı bir tada sahip; Avrupa’da şekerkamışından önce tatlandırıcı olarak yaban havucunun kullanıldığı da biliniyor.

Ancak hindistancevizi yerine beyaz ya da beyazlatılmış havuç kullanılsa ürün ayırt edilebilecek kadar farklı bir tada sahip olurdu. Rende ya da kıyılmış hindistancevizini tedarik etmek zor da değil. 

Evde hindistancevizli çikolata da yapabilmek için internette çok sayıda tarif bulunabiliyor.