Ukrayna’nın gönüllü askerlere günde 2 bin dolar vereceği iddiası

Ukrayna’nın gönüllü askerlere günde 2 bin dolar vereceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İş ilanı Silent Professionals isimli ABD merkezli bir platforma ait.

İlanda Rusya’ya karşı savaşacak bir personel değil, Ukrayna’daki kişilerin bölgeden çıkmasına yardımcı olacak bir personel arandığı belirtiliyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın gönüllü asker ödeme vaat etmiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve birçok haber sitesinde Ukrayna adına Rusya’ya karşı oluşturulacak ekiplerde görev alacak yabancı askerlere günlük 2 bin dolar ödeme yapılacağı iddia edildi.

fotograf ukraynanin gonullu askerlere maas verecegi iddiasi

İlanı veren Ukrayna değil ABD merkezli bir platform

Haber siteleri, kaynak olarak The Times gazetesinin hazırladığı haberigösteriyor. Fakat The Times’ın hazırladığı haberde, askeri personel alımının Silent Professionals isimli bir platform tarafından yapıldığı belirtilmiş.

Gönüllü askerlere günde bin ila 2 bin dolar ödeme yapılacağı teklifini sunan Ukrayna devleti değil, Silent Professionals isimli bir platform. Silent Professionals’da yayınlanan ilanda, işverenin ABD merkezli bir şirket olduğu belirtiliyor. İlan kadın ve erkek adaylara açık; Avrupa’da minimum beş yıl ordu tecrübesi olan adaylar hedefleniyor. İlan Britanya, Avrupa ve ABD’de yayınlanmış; Ukrayna’daki kişilerin tahliye edilmesi ve korunması için bir görevli alınacağını söylüyor. Yani ilanda Rusya’ya karşı savaşacak bir askeri personel ihtiyacından söz edilmiyor.

Silent Professionals’ın iş ilanları sayfasında, sadece Ukrayna için değil Afganistan, Hindistan ve İran gibi birçok ülke için askeri ilanlar bulunuyor.

Ukrayna Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın ülkeden püskürtülmesi için bir lejyoner birliği oluşturulacağını söylemişti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna vatandaşı olmayan gönüllü askerler, Rusya’ya karşı savaşmak için çağrıda bulunuyor. Fakat bu çağrı tamamen gönüllülük üzerine ve lejyona katılanlara ödeme yapılmıyor.