Ukrayna'daki Comfort Town’un Lego oyuncaklarından ilhamla tasarlandığı iddiası

Ukrayna'daki Comfort Town’un Lego oyuncaklarından ilhamla tasarlandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Comfort Town bir şehir değil, Ukrayna'nın Kiev şehrinde bir semt.

Tasarımı yapan Archimatika, firmanın Legolardan ilham almadığını ifade etti.

Projeyi üretenlerin Lego'dan esinlendiğine ilişkin bir açıklaması bulunmuyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre Ukrayna’da bulunan Comfort Town “şehri” ünlü yapboz oyuncaklar üreten Lego oyuncaklarından ilham alınarak tasarlandı. Renki ve blok halindeki yapıların yer aldığı görseller, bu iddiayla beraber bir süredir dolaşımda. 

Konu hakkında İngilizce bazı haberlerde de yapıların Legolardan ilham aldığı yazıyor

lego ukrayna

Öncelikle Comfort Town’un bir şehir olmadığı yanlışını düzeltmek gerek. Nitekim renkleriyle dikkat çeken yapılar, Ukrayna’nın Başkenti Kiev’de yer alıyor. Yani yapılar bir şehir değil, bir semt oluşturuyor.

1991’de yıkılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminden kalan toplu konutları içinde barındıran 700 bin 370 metrekarelik alan, son haline 2009-2020 yılları arasında Archimatika isimli mimari firma tarafından getirilmiş. 

Firmanın internet sitesinde Comfort Town projesi hakkında bilgi ve açıklamaların bulunduğu bir sayfa mevcut. Sayfada projenin Lego oyuncaklarından esinlendiğini söyleyen bir ibare yer almıyor. Comfort Town yerleşim alanın resmi internet sitesinde de böyle bir bilgi yok.

comfort town

Comfort Town bolca yeşil alan, park ve sosyalleşme alanı içeriyor

Birçok ödüle layık görülen projeyi, bazı internet siteleri de Legolara benzetmiş. Ancak bunlar yapıların legolardan esinlendiği iddiasını taşımıyor. Benzetmeler yorum olarak ifade edilmiş

Konu hakkında bilgi edinmek için Archimatika’ya da ulaştık. Archimatika, benzetmeye karşı olmadığını, ancak tasarımın ilhamının Lego oyuncakları değil, basit geometrik şekillerden oluşan eski ahşap oyuncaklar olduğunu ifade etti, bu konuda bir de görsel paylaştı.

esinlenilen gorsel

Danimarkalı oyuncak üreticisi Lego, 1932 yılında Ole Kirk Kristiansen tarafından kuruldu. Firma 1949 yılında “tuğla” adı verilen ve üzerlerindeki girinti ve çıkıntılar sayesinde birbirine kolayca kenetlenebilen, çeşitli renklerdeki yapı parçalarından oluşan oyuncağı üretti. Lego günümüzde yaş fark etmeksizin birçok tutkunu bulunan devasa bir oyuncak dünyası haline geldi.