Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’yi üniformalı gösteren fotoğrafın güncel olduğu iddiası

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’yi üniformalı gösteren fotoğrafın güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2021 yılından, güncel değil.

Zelenski’nin Donbass bölgesindeki cephe hattına yakın mevzileri ziyareti sırasında kaydedilmiş.

Fotoğrafı Nisan 2021’den itibaren çok sayıda haber merkezi kullanmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’yi askeri üniforma giyerken gösteren bir fotoğraf, siyasinin Rusya’nın ülkeye saldırısının ikinci gününde cephede çatışmalarda bizzat yer aldığı ima edilerek defalarca paylaşıldı. 

gorsel guncel degil iddia

Fotoğraf 2021 yılından 

Görseli tersine arattığımızda pek çok sonuca ulaşmak mümkün. 21 Nisan tarihli bir Reuters haberinde de kullanılan fotoğrafın açıklamasında, karenin 9 Nisan 2021’de kaydedildiği yazıyor. 

gorsel guncel degil ii

Açıklamada şöyle deniyor: 

“Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Donbass bölgesindeki Rus destekli ayrılıkçılarla cephe hattına yakın silahlı kuvvetlerin mevzilerini ziyaret etti. Ukrayna 9 Nisan 2021. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi/REUTERS”

Görsel 2021’den bu yana ilgili haberlerde kullanılıyor 

Fotoğraf 21 Nisan tarihinde Türkiye dahil olmak üzere, birçok farklı haber sitesi tarafından da kullanılmış

Zelenski çatışmalar başladığından beri basının karşısında iki defa çıktı. Tamamında başkent Kiev’de idi ve son konuşmasında ülkeden ayrılmayacağını açıkladı.  

Zelenski Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve Rusya’nın 24 Şubat 2022’de askeri operasyon düzenlediği Donbass bölgesindeki gerginliği azaltmak için çağrı yapmıştı. AFP Arapça da konu hakkında bir yazı yayınladı. 

24 Şubat’ta başlayan çatışmanın ikinci gününde Ukrayna’nın bazı bölgelerinin ele geçirildiği haberleri gelirken, Zelenski dünyaya yalnız bırakıldıkları yönünde açıklamalar yapıyor.

Krizler duygusallığın artmasına alan açarken, böylesi anlarda yanlış bilgi daha hızlı yayılıyor. Teyit, krizin başından bu yana Şubat 2022 Ukrayna Rusya çatışması etiketiyle pek çok yanlış bilgi hakkında analiz yayınladı.