@uguryuceI Twitter hesabının Uğur Yücel'e ait olduğu iddiası

@uguryuceI Twitter hesabının Uğur Yücel'e ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Uğur Yücel, iki sene önce Twitter’da adına açılan hesapların kendisine ait olmadığını açıkladı.

@uguryuceI isimli hesap Uğur Yücel’e ait değil, parodi hesap Yücel'i taklit ediyor.

2013’te açılan hesap, dokuz yıl sonra Uğur Yücel olarak kullanılmaya başlanmış.

Sosyal medya platformlarında, ünlüler ve tanınmış kişiler adına açılan hesaplara her geçen gün yenisi ekleniyor. Bu kez, orman yangınları hakkında tweet atan hesabın Uğur Yücel'e ait olduğu öne sürüldü.

ugur yucel iddia

Hesap Uğur Yücel’e ait değil

Uğur Yücel, iki sene önce Twitter’da adına açılan hesapların kendisine ait olmadığını açıklamıştıı

Zaten @uguryucel isimli hesabın açıklamasında hesabın parodi olduğu yazıyor. Ancak hesap, Uğur Yücel ağzından tweetler atıyor ve birçok kullanıcı, hesabın resmi olduğunu düşünüyor. Üstelik Uğur Yücel’in adı arama motorlarında aratıldığında kendisine ait olmayan hesap, üst sıralarda çıkıyor. 

ugur yucele ait oldugu iddia edilen parodi hesappng

@uguryucel isimli hesabın takip ettiği kişiler arasında Şener Şen ve Haluk Bilginer’in birçok parodi hesabı bulunuyor.

Hesabın açılma tarihi 10 Eylül 2013 olsa da, hesap Uğur Yücel ağzından tweet atmaya 8 Haziran 2022’de başlamış. Hesabın eski etkinliklerine ulaşılamasa da, açıldıktan yaklaşık dokuz yıl sonra Uğur Yücel adına tweet atıyor olması şüpheli. Hesap daha önce başka personalar için de kullanılmış olabilir.

Parodi hesaplar, taklit ettikleri kişilerin görüşleriyle uyuşmayan ifadeler kullanarak kişilerin yanlış temsil edilmesine neden olabiliyor.

Sekiz sene önce Uğur Yücel’e çok benzeyen bir kişi, Uğur Yücel olduğunu iddia ederek televizyonculara görüntü vermişti. Uğur Yücel avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, görüntü veren kişinin kendi olmadığını ve şikayetçi olacağını söylemişti.