Uğur Şahin’in yıl sonuna kadar 1 trilyon aşı üretileceğini açıkladığı iddiası

Uğur Şahin’in yıl sonuna kadar 1 trilyon aşı üretileceğini açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Pfizer ve BioNTech şirketlerinin açıklamalarında 2021 yılı için 1 trilyon aşı üretileceği bilgisi yok.

Uğur Şahin 2021 yılı için 3 milyar doz aşı üretimi olacağını söylüyor.

Pfizer 2021 yılının tamamında 3 milyar doz üretim beklentisi olduğu belirtiliyor.

Covid-19 aşısı için 2022 yılı üretim beklentisi ise 4 milyara yakın.

Haberin kaynağı Anadolu Ajansı 3 Eylül 2021 saat 16.03'te bir düzeltme yayınlayarak "bir trilyon dozdan fazla" ibaresini değiştirdi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haberlerde, BioNTech kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin’in 2021 yılı sonuna kadar 1 trilyon doz aşı üretileceğini açıkladığı iddia edildi.

ugur sahin pfizer bir trilyon iddiasi


2021 yılı için 3 milyar doz hedefleniyor

Prof. Dr. Şahin 1 ila 4 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen Altıncı Avrupa İmmünoloji Kongresi katılımcılarından biriydi. İddialara göre Şahin bu kongrede, 2021 yılı sonuna kadar 1 trilyon doz aşı üretileceğini açıklamıştı.

Şahin’e ait böyle bir cümle olup olmadığını teyit etmek için anahtar kelimelerle arama yapılabilir. “1 trilyon doz” ve “Uğur Şahin” kelimeleri İngilizce aratıldığında beş sonuç çıkıyor. Ancak aralarında güvenilir bir haber sitesi yok

immunoloji kongresi katilimcilar ugur sahin

Kongre duyuru videosundan bir görüntü.

Sempozyum canlı yayınlandığından açık kaynaklardan kayıtlara ulaşılamıyor. Haber siteleri de Şahin'in açıklamasını Anadolu Ajansı abonelik sisteminden almış. Haber ajansın kendi sitesinde yer almıyor.

Anadolu Ajansı 3 Eylül 2021 saat 16.03'te yaptığı düzeltmeyle abonelerine aşı üretiminin 1 trilyon değil, 3 milyar doz olacağı bilgisini verdi.

Teyit, konuyla ilgili kongre yetkililerine de ulaştı. Türk İmmünoloji Derneği sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak Şahin’in 1 trilyon doz aşı üretileceğini söylediği haberlerinin asılsız olduğunu, Şahin’in İngilizce konuşmasında ‘three billion’ ifadesini kullandığını söyledi. 

1 trilyon doz aşı, yeryüzündeki herkes için neredeyse 125 doz demek. Ne bu kadar fazla doza ihtiyaç var, ne de Pfizer-BioNTech'in böyle bir kapasitesi. Pfizer ya da BioNTech’in resmi sitelerinde de bu yönde bir bilgi yer almıyor.

BioNTech’in resmi sitesinde 2021 yılında aşı üretiminin mevcut projeksiyonlara göre 3 milyar doza yakın olacağı belirtilmiş. 10 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan açıklamada, Pfizer ve BioNTech’in bugüne kadar dünya çapında 100'den fazla ülke veya bölgeye 700 milyon doz sevk ettiği açıklanmış

Şahin Financial Times’ın düzenlediği bir etkinlikte de şirketlerinin 2021 yılı 3 milyar doz üretmeye hazır olduklarını söylemişti

financial times 3milyar doz aciklamasi ugur sahin

Pfizer CFO’su Frank A. D’Amelio’nun Temmuz'da yaptığı açıklamada 2021 yılının geri kalanında 2,1 milyar doz aşının teslimatının sözleşmeye bağlandığını, yılın tamamında ise 3 milyar doz aşı üretim beklentisi olduğunu söylemişti

2022 yılında 4 milyara yakın üretim hedefleniyor

Pfizer’ın 4 Mayıs 2021 tarihinde yayınladığı 2021 yılının birinci çeyreğinin kazanç raporunun imalat ve tedarik bölümünde, 2022'de en az 3 milyar doz üretme kapasitesine sahip olunacağı bilgisi var. 

pfizer 2022 uretim kapasitesi

Pfizer’ın 2021 yılının birinci çeyreğinin kazanç raporu, sayfa 6.

Pfizer’ın icra kurulu başkanı Albert Bourla da sosyal medya hesabından bir açıklama yapmış, 2022’de 4 milyar doz aşıyı hedeflediklerini belirtmişti