Uğur Şahin'in Covid-19 aşıları işe yaramıyor dediği iddiası

Uğur Şahin'in Covid-19 aşıları işe yaramıyor dediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Uğur Şahin aşıların formüller işe yaramadığı için değil, virüs mutasyona uğradığı için değişmesi gerekebileceğini söyledi.

Virüslerin mutasyona uğraması aşıların işe yaramadığı anlamına gelmiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Geçtiğimiz günlerde, BioNTech şirketinin kurucularından ve Covid-19 hastalığına karşı mRNA bazlı aşı geliştiren ekibin başındaki isimlerden olan Uğur Şahin, Financial Times’a bir röportaj verdi. Röportajın ardından sosyal medyada Bilgehan Bilge tarafından yayılan iddiaya göre, Uğur Şahin, Covid-19 aşılarının işe yaramadığını söyledi.

asilarin ise yaramadigi iddiasi

Uğur Şahin aşıların işe yaramadığını söylemiyor

3 Ekim 2021’de Financial Times’a konuşan Uğur Şahin, gelecek yılın ortalarına doğru Covid-19 aşısının formülünün değişmesinin gerekebileceğini, çünkü virüsün mutasyona uğradığını ifade etti. Şahin, bu yıl yeni bir aşı geliştirmeye gerek olmadığını fakat gelecek yılın ortalarına doğru farklı bir durum olabileceğini belirtti.

Haber metninin tamamını incelediğimizde Şahin’in aşıların işe yaramadığına dair herhangi bir söylemde bulunmadığını görüyoruz. Hatta Şahin, “Şu an baskın hale gelen Delta varyantı daha bulaşıcı fakat mevcut aşıların etkileyiciliğini azaltacak kadar da farklı değil” değerlendirmesi yaptı ve üçüncü doz destekleyici aşıların ana varyantları kontrol altına alabileceğine dikkat çekti. Şahin, 2022’de hali hazırda aşılı olanlar için üçüncü doz aşıların yapılabileceği öngörüsünde de bulundu.

Virüslerin mutasyona uğraması olağan

Virüsler bulaşırken kendini çoğalttığında veya kopyaladığında, kimi zaman yapısal olarak değişim gösterebiliyor. Mutasyon adı verilen bu farklılık bir virüs için normal bir değişim. Bir veya daha fazla yeni mutasyona sahip virüs ise orijinal virüsün bir "varyantı" olarak adlandırılıyor. Bir virüsün yeni varyantları, devam eden doğal bir mutasyon sürecinde ortaya çıkıyor. Bu, aşıların işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Covid-19 aşılaması başlamadan önce de varyantlar vardı. 

Virüs değişmeye devam ettikçe varyantların ortaya çıkmaya devam etmesi de bekleniyor. Covid-19 aşıları, yeni varyantların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Virüs yayıldıkça, virüsün değişmek için daha fazla fırsatı var. Bir popülasyonda yüksek aşılama virüsün yayılmasını azaltıyor ve yeni varyantların ortaya çıkmasını önlemeye de yardımcı oluyor.

Nitekim DSÖ de virüsler mutasyona uğradıkça aşıların içeriğinin değişebileceğini söylüyor.

İstanbul Tabip Odası, 27 Haziran 2021’de Üsküdar'da yapılan aşı karşıtı mitingde konuşan ve "Aşı yapan hekimler yargılanacaklar" diyen Bilgehan Bilge hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.