UEFA'nın LGBTİ+'ları desteklemediği için Real Madrid'e yaptırım uyguladığı iddiası

UEFA'nın LGBTİ+'ları desteklemediği için Real Madrid'e yaptırım uyguladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kaynak gösterilen Diario Ole spor gazetesinin ne resmi sitesinde ne de sosyal medya hesaplarında bu habere rastlanıyor.

UEFA’nın Real Madrid’e yaptırım uygulayacağını söylediği bir açıklaması yok.

UEFA Disiplin Yönetmeliğinde de logoya gökkuşağı eklenmemesi bir yaptırım olarak yer almıyor.

Her yıl Haziran ayı dünya genelinde Onur ayı olarak kutlanıyor. Bu dönemde futbol kulüpleri gibi, birçok kurum LGBTİ+ bireylere destek ve farkındalık amacıyla logolarına gökkuşağı sembolü ekliyor. 

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda ise, UEFA’nın LGBTİ+'ları desteklemeyip logosuna gökkuşağı sembolü eklemediği için futbol kulübü Real Madrid’e yaptırım uyguladığı iddia edildi. 

real madrid uefa yaptirim iddiasipng

UEFA ya da Avrupa Birliği’nin Real Madrid’e yaptırım kararı yok 

İddiaya Arjantin’in günlük spor gazetesi Diario Ole kaynak gösterilmiş. Ancak gazetenin ne resmi sitesinde ne de sosyal medya hesaplarında bu habere rastlanıyor. İspanyolca ve İngilizce arama sonuçlarında ise iddia, 1 Temmuz’dan itibaren yayılmış ve UEFA’nın değil, Avrupa Birliği’nin Real Madrid’e yaptırım uygulayacağı söylenmiş. İspanyol doğrulama platformu Maldita, konuyla ilgili Avrupa Komisyonu’na ulaşarak, LGBTİ+ bayrağını göstermediği için herhangi bir kurum ve kuruluşa yaptırım uygulayan mevzuat olmadığını belirtmiş

Fakat her iki kurumun da Real Madrid’e yaptırım uygulayacağını söyleyen bir açıklaması yok. Ayrıca UEFA Disiplin Yönetmeliğinde de logoya gökkuşağı eklenmemesi bir yaptırım olarak yer almıyor. UEFA yaptırım uyguladığı futbol kulüplerini ve cezaları sitesinde yayınlıyor, bu listede de Real Madrid’le ilgili bir yaptırım yer almamış

İspanya’da Real Madrid’i de yoğun takip eden Marca isimli gazetede de konu hakkında herhangi bir haber yok. Teyit, konuyla ilgili Real Madrid etik komisyonuna e-posta iletti, ancak henüz yanıt almadı. 

UEFA, geçtiğimiz yıl Onur Ayı’nda logosuna gökkuşağı ekleyenlerden biriydi. “UEFA Gökkuşağına Saygı Duyuyor” başlığıyla yapılan açıklamada, kurumun gökkuşağı renklerini giymekten onur duyduğu, gökkuşağı sembolünün UEFA’nın inandığı değerleri simgelediğini söylemişti. Kurum bu yıl da yaptığı açıklamayla, futbolda ve toplumda LGBTİ+ farkındalığını geliştirmedeki rolünün önemli olduğunu açıklamış.