Şampiyonlar Ligi’nde sıfır puan alan tek Türk takımının Fenerbahçe olduğu iddiası

Şampiyonlar Ligi’nde sıfır puan alan tek Türk takımının Fenerbahçe olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fenerbahçe, 2001-2002 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'nde grubu puansız tamamladı.

Beşiktaş da 2021-2022 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı tüm maçları kaybederek puan alamamıştı.

UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında sıfır puan alan tek Türk takımının Fenerbahçe olduğuna dair bir iddia sosyal medya kullanıcıları arasında tartışma yarattı. 

Bazı kullanıcılar iddianın doğru olduğuna dair yorumlar yaparken bazıları da Beşiktaş’ın da UEFA Şampiyonlar Ligi’nde sıfır çektiği iddiasında bulundu.

uefa sampiyonlar liginde sifir puan alan tek turk takiminin fenerbahce oldugu iddiasi 

Konuyla ilgili araştırmanın yapılabileceği en güvenilir kaynak UEFA’nın kendi sitesi. Sistemde tarama yapıldığında 2001-2002 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Barcelona, Leverkusen ve Lyon'un da yer aldığı F grubunda Fenerbahçe’nin oynadığı altı maçın tamamını kaybettiği bilgisiyle karşılaşıyoruz. Sadece üç gol atan Fenerbahçe kalesinde 12 gol görerek grubu puansız tamamlamıştı. 

grup f puan siralamasi

Başka bir Türk takımının sıfır puan alıp almadığını bulabilmek için Google’da anahtar kelimelerle bir arama yapmak yardımcı olabilir. “* şampiyonlar liginde sıfır çekti” ile bir arama yapıldığında joker olarak kullanılan “*” sayesinde bu konuda diğer takımlarla ilgili haberlere ulaşılabilir

Haberlerde yapılan aramalarda Beşiktaş’ın da Şampiyonlar Ligi'ni sıfır puanla tamamladığı bilgisine ulaşılabiliyor

Beşiktaş 2021-2022 sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Ajax, Sporting Lizbon ve Borussia Dortmund’un olduğu C grubundaki tüm karşılaşmalarını kaybederek puan alamamıştı. Beşiktaş böylece Fenerbahçe’nin ardından UEFA Şampiyonlar Ligi’nde sıfır puan alan diğer Türk takımı olmuştu. 

 grup c puan tablosu

Şampiyonlar ligini puansız tamamlayan başka takımlar da mevcut.