Uçurum kenarı dar bir yoldaki otomobilin manevrasını gösterdiği iddia edilen video

Uçurum kenarı dar bir yoldaki otomobilin manevrasını gösterdiği iddia edilen video

Bulgular

Videonun çekildiği açı dolayısıyla uçurum kenarındaymış gibi görülse de farklı açıdan çekilen başka bir videoyu izlediğimizde öyle olmadığını anlıyoruz.

Sosyal medyada yayılan videolar sıkıştırıldığından, yol olduğundan da dar ve araç olduğundan çok daha kısa çıkmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından bir aracın uçurumun kenarında, daracık yolda manevra yaptığını gösteren bir video paylaşıldı. Videonun özellikle çok riskli bir yolda araç bu şekilde çevrilebildiği için usta bir sürüş olduğu başlığıyla paylaşıldığını görüyoruz. 

ucurum kenarindaki arac

Tersine görsel arama yaptığımızda videonun farklı ülkelerden sosyal medya kullanıcıları ve haber sitelerinde de paylaşıldığını görüyoruz. Ayrıca videonun ilk kez YouTube’da Driving Skill adlı kullanıcı tarafından geçtiğimiz aralık ayında paylaşıldığına ulaşıyoruz. Daha sonraları videonun ocak ayında Reddit, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında viral olmaya başladığını görüyoruz.

 

videodaki otomobil ucurumun kenarinda degil4

Yapılan manevranın farklı açıdan çekilmiş videosu Youtube’da bulunuyor

Videoyu paylaşan DrivingSkill hesabının paylaştığı bir başka videoda sürücünün manevrasını farklı bir açıdan görebiliyoruz. Bu videoyu incelediğimizde aracın uçurum kenarında olmadığı açıkça görülüyor. Aracın bulunduğu yol ile hemen altındaki yol arasındaki mesafa çok kısa görünüyor.

Farklı açıdan çekilen bu video aracılığıyla viral olarak paylaşılan videoyu çeken kişinin bir alt yolda durduğunu da görebiliyoruz.

videodaki otomobil ucurumun kenarinda degil5

Sürücünün usta bir şekilde dönüş yaptığı doğru olsa da uçurumun kenarında olduğu iddiası doğru değil. Paylaşılan video alt yol gizlenerek çekildiği için insanlarda yapılan manevranın daha tehlikeli olduğu algısı oluşmuş. 

Ayrıca sosyal medyada yayılan videolar sıkıştırıldığında yol daha dar ve araç olduğundan çok daha kısa çıkmış. Bu da insanların bu manevrayı daha tehlikeli görmelerine ve sürüşün daha da ustaca olduğunu düşünmelerine sebep olmuş görünüyor.

İddia Malumatfuruş, The Tribune ve NDTV tarafında da incelendi.