Twitter hesabının Selvi Kılıçdaroğlu'na ait olduğu iddiası

Twitter hesabının Selvi Kılıçdaroğlu'na ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Profilde, hesabın resmi olmadığı bilgisi yer alıyor.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Ömer Topsakal, Selvi Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabı kullanmadığını açıkladı.

3 Aralık 2022’de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin vizyon belgesini açıkladı. Törene katılan isimlerden Selvi Kılıçdaroğlu, rahatsız olduğunu ve Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Twitter’da @s_kilicdaroglu adlı bir hesaptan, geçmiş olsun dileklerini kabul eden paylaşımlar yapıldı. Selvi Kılıçdaroğlu adına açılan hesaptan yapılan paylaşımlar kısa sürede binlerce etkileşim aldı.

selvi kilicdaroglu iddiasi tweet

Hesap Selvi Kılıçdaroğlu’na ait değil

Hesabı incelediğimizde profilde hesabın resmi olmadığını belirten “Not Official Account” ibaresi yer alıyor. 

selvi kilicdaroglu hesabin aciklamasi

Hesap Twitter’a 29 Kasım 2022 tarihinde katılmış. Hesabın yakın zamanda oluşturulması da şüphe çeken başka bir nokta.

4 Aralık’ta “Geçmiş olsun dileklerini ileten herkese şükranlarımı sunuyorum”  sözleri de hesaptan atılan ilk paylaşım. Hesap ardından CHP Parti meclis üyesi Aylin Nazlıaka ile ilgili paylaşımları retweet etmiş. 

Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Ömer Topsakal, Selvi Kılıçdaroğlu’na ait bir sosyal medya hesabı bulunmadığını, sahte hesabın kapatılması için gerekli işlemlerin başlatıldığını açıkladı.

Selvi Kılıçdaroğlu’nun parodi hesabının paylaşımları ilk bakışta zararsız görünebilir, ancak bu hesaplar taklit ettikleri kişilerin görüşleriyle uyuşmayan ifadeler kullanarak kişilerin yanlış temsil edilmesine neden olabiliyor. Tanınmış kişilerin isimleri ve fotoğraflarını kullanarak oluşturulan sosyal medya hesapları, şüpheli ya da taraflı bilgileri yaymak için bir yöntem olarak kullanılabiliyor.

Teyit, ünlülere ait olmayan sahte sosyal medya hesaplarına daha önce de değinmişti.