Türkiye’nin koronavirüsle mücadele için Filistin’e 5 milyon dolar yardımda bulunduğu iddiası

Türkiye’nin koronavirüsle mücadele için Filistin’e 5 milyon dolar yardımda bulunduğu iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

26 Haziran 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren anlaşma gereği Türkiye Filistin’e 5 milyon dolar değerinde nakdi hibe yollayacak.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada hızla yayılan ve Teyit’e de ihbar olarak ulaşan paylaşımlarda, Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Filistin’e 5 milyon dolar değerinde nakdi hibe verdiği iddia ediliyordu. Paylaşımlarda, salgın sonrası “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyası ile halktan toplanan yardımlar da hatırlatıldı

filistin paylasim min

İddia doğru. Konuya ilişkin karar 26 Haziran 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Resmi Gazete’de yayımladı

İddiaya ilişkin anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, konuyla ilgili birçok habere ve paylaşıma ulaşıyoruz. Bu içeriklerde Resmi Gazete’de yayımlanan karara ilişkin bir görsel dikkat çekiyor. Bunun doğrulamak için Resmi Gazete sitesine gidip 26 Haziran tarihli değişikleri kontrol ettiğimizde, karar metnine ulaşıyoruz.

Resmi gazete filistin min

Kararın devamında iki ülke arasında 11 Haziran 2020’de Ankara’da imzalanan Hibe Anlaşması metni de mevcut. Türkiye adına imzayı Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kemal Çağatay İmirgi atmış. Anlaşma 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un Hibe başlıklı dokuzuncu maddesi kapsamında imzalanmış. Maddeye göre hibe tutarları Hazine Müsteşarlığı bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanıyor.

Inkedmadde dokuz filistin hibe_LI min

Türkiye daha önce yine salgın kapsamında aralarında Filistin’in de olduğu birçok ülkeye koruyucu sağlık ekipmanı yardımında bulunmuştu, ancak böyle bir karar alınarak nakdi destek sağlanan tek ülke Filistin.

İlk vakanın 5 Mart 2020’de Beytüllahim kendinde rapor edildiği Filistin’de 29 Haziran itibariyle 2 bin 341 kişinin virüse yakalandığı, 621 kişinin iyileştiği, sekiz kişinin ise salgın sebebiyle hayatını kaybettiği açıklandı. Tüm şehirler, köyler ve mülteci kamplarını kapsayacak sınırlamalar getirildi. Vaka sayısının yoğun olduğu bölgelere giriş çıkışların yasaklandığı açıklandı. Özellikle Gazze şeridinde hastane ve test kapasitesinin yetersizliği daha önce BM gündemine de gelmişti.

Sonuç olarak iddia doğru. 26 Haziran 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren anlaşma gereği Türkiye Filistin’e 5 milyon dolar değerinde nakdi hibe yollayacak.