Türkiye’nin İdlib’e ücretsiz elektrik sağladığı iddiası

Türkiye’nin İdlib’e ücretsiz elektrik sağladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Türkiye’den özel bir şirket, Suriye Green Energy ile koordineli çalışarak Suriye’ye elektrik temin ediyor.

Elektrik hizmeti sayaçlarla ölçülecek ve hanelerin ihtiyacına göre yüklenen elektronik kartlarla ön ödemeli olarak gerçekleşiyor.

Elektrik ücreti evler için kilovat başına 90 kuruş, işletme veya sanayi için ise 1 TL.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin İdlib’e ücretsiz elektrik sağladığı iddiası, İdlib Post hesabının “İdlib sokakları Türkiye’nin elektriği ile aydınlatıldı” başlıklı bir gönderi paylaşmasıyla gündeme geldi. 

Aslında paylaşımda Türkiye’nin elektriği ücretsiz sağladığı söylenmiyordu. Ancak bazı kullanıcılar Türkiye’nin İdlib’e ücretsiz elektrik sağladığını düşünüp tepki gösterdi.

fotograf turkiye idlibe ucretsiz elektrik vermiyor iddia

Özel bir şirket İdlib’e ücret karşılığı elektrik sağlıyor

Türkiye’nin İdlib’e elektrik sağladığı doğru, ancak bu hizmet bilabedel verilmiyor.

Suriye Kurtuluş Hükümeti’ne bağlı Genel Elektrik Şirketi, Türkiye’den özel bir şirketle temin edilen elektriğin dağıtımı için istasyonlar kurulduğunu ve elektrik hatları çekildiğini belirtiyor.

Kamu kuruluşu olan Genel Elektrik Şirketi, Mart 2020’de yerel bir şirket olan Green Energy ile elektrik dağıtım anlaşması imzalamıştı. Yani Genel Elektrik Şirketi, elektrik temini için Green Energy ile çalışıyor.

Suriye’de bulunan Green Energy şirketinin yöneticisi Usame Abu Zayed de, elektrik için özel bir Türk şirketiyle koordineli olarak çalıştıklarını söyledi. Teyit, hangi Türk şirket ile çalıştıklarını öğrenmek için Green Energy’e ulaştı ancak henüz yanıt alamadı.

Al-Monitor’a konuşan Genel Elektrik Şirketi’nden bir yetkili, “Şirket Türkiye’den 200 megavat elektrik alacak. [...] Anlaşmaya göre proje önce Türkiye sınırındaki kent ve kasabalarda başlayacak, daha sonra diğer bölgelere yayılacak. Projenin tahmini maliyeti bir milyon dolar civarında. Elektrik hizmeti sayaçlarla ölçülecek ve hanelerin ihtiyacına göre yüklenen elektronik kartlarla ön ödemeli olarak gerçekleşecek dedi

Green Energy şirketinin yöneticisi Usame Abu Zeid da elektriğin kilovatsaat ücretinin 90 kuruş olduğunu ifade ediyor.

Green Energy’nin resmi Instagram hesabında paylaşılan gönderide elektriğin abonelik ve kullanım bedelleri yazıyor. Tek fazlı ve üç fazlı olmak üzere iki tür sayaç var. Tek fazlı sayacın fiyatı 350 lira, abonelik ücreti de 100 lira. Üç fazlı sayaç ise fiyatı 900 lira, abonelik ücreti 400 lira olacak. Elektrik ücreti evler için kilovat başına 90 kuruş, işletmeler veya sanayi için 1 TL.

fotograf suriye elektrik ucret

Elektrik tedariği, savaştan en çok etkilenen hizmetlerden. Bundan önce İdlib halkı elektrik için özel jeneratörlere bel bağlıyordu. Ancak bu pahalı bir hizmet. Güneş panelleri kullananlar da var, ama çoğu ailenin buna gücü yetmiyor.

İddiayı Doğruluğu Ne de yanlışladı.