6 Mayıs tarihinde gökyüzünde görülen cisimlere dair iddialar

6 Mayıs tarihinde gökyüzünde görülen cisimlere dair iddialar

Yanlış Yanlış

Bulgular

6 Mayıs tarihinde gece gökyüzünde sıralı olarak parlayan cisimler Starlink uydularının ışıklarını gösteriyor.

SpaceX, Starlink uydularını dünyanın etrafına hızlı ve kesintisiz internet için döşüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 6 Mayıs gece saatlerinde gökyüzünde görülen cisimlere dair iddialar paylaşıldı. Farklı yerlerden videolar paylaşılarak bu cisimlerin uzaylılara işaret ettiği öne sürüldü.

6mayisgokyuzundegorulencisimleriddiagorsel

Ancak gökyüzünde gözlemlenen bu cisimler, uzaylıların Türkiye’yi bastığını göstermiyor. Herkeste tanımlanmayan cisim paniği yaşatsa da, görünenler Starlink uyduları. 

İlginizi çekebilir: Uzaylılar hoş geldiniz: Uzaylı merakı bizi nasıl yanlışa sürüklüyor?

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) sosyal medyadan sıralı ışıkların SpaceX firmasının uzaya gönderdiği Starlink uydularına ait olduğunu açıkladı. Uydular “Starlink Uydu Ağı” projesi kapsamında yer çevresinde LEO yörüngelerine yerleştiriliyor. TUG, uyduların gökyüzünde güneş panellerinden kaynaklanan parlamaların zaman zaman yeryüzünde izlenebileceğini belirtti.

TUG, parlamanın 6 Mayıs 2021’de gece 22:05’te Tüm Gökyüzü Kamerası ile de görüntülendiğini de açıkladı. Uyduların geçişi Türkiye’nin birçok noktasından gözlendi.

tubitakstarlinkuydulariaciklamasi

Dolayısıyla gökyüzünde görülen sıralı parlamalar Starlink Uydu Ağı projesi kapsamında uzaya gönderilen uyduların ışıkları. 

TUG Gözlemevi Müdürü Sacit Özdemir de TRT’ye yaptığı açıklamada uzay teknolojilerinin gelişmesine işaret olan bu görüntüleri, uyduların sayısı arttıkça daha fazla göreceğimizi belirtiyor. Özdemir, bu uydular sayesinde internet haberleşmesinin çok daha hızlı ve doğrudan yapılacağını da aktardı.

Uyduların gökyüzünü aydınlatan görüntüleri sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde de gözlemleniyor. SpaceX 4 Mayıs tarihinde 60 Starlink uydusunu daha yörüngeye gönderdiğini açıklamıştı. 

spacexpaylasimi

Hangi uydunun ne zaman parlayacağı önceden görülebiliyor

Gökyüzünde hangi Starlink uydusunun ne zaman parlayacağını da, konum koordinatları girilerek findstarlink.com’dan görmek mümkün. Böylelikle uyduların parlama anı kaçırılmadan izlenebiliyor. Ayrıca yine buradan Starlink uyduları canlı olarak izlenebiliyor. Türkiye'de çeşitli yerlerden görülebileceği de bu haritadan anlaşılabiliyor.

starlinkuydularicanliharita

Canlı Starlink uydu görüntüleri.

ankarakonumundagorulecekstarlinkuydusu

Ankara konumunda hangi Starlink uydusunun ne zaman parlayacağı bilgisi.


Starlink Uydu Ağı, teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX tarafından internet erişimi sağlamak üzere dünyanın etrafına döşemek için inşa edilmiş uydu takımları. Proje kapsamında uzaya 12 binden fazla uydu fırlatılması hedefleniyor. Şu ana kadar binden fazla uydu yörüngeye yerleştirildi. Starlink, sayesinde tüm dünyada hızlı ve kesintisiz interneti hayata geçirmek amaçlanıyor. En önemli hedef yeryüzündeki herkesin internete erişimini sağlayabilmek. Bu nedenle kırsal bölgelerde yaşayan insanların bu hizmetten sağlanmasına öncelik veriliyor. Şu ana kadar, ABD, Kanada Britanya gibi ülkelerde 10 binden fazla kullanıcıya sunuluyor. 

Bu projenin bazı risklerinden de bahsediliyor. Uyduların operasyonları yörüngede başarısız olursa uzay trafiği açısından tehlikeli olabilir. Hepsi farklı yörüngülerde ilerleyen uydular çarpışırlarsa da risk ortaya çıkarabilir. Öte yandan gökyüzünden görünür olan bu uyduların ışık kirliliğini azaltmak için de parlaklığını azaltmak için de girişimlerde bulunuluyor.