Türkiye'deki Uygur okulunun Çin'in baskısıyla kapatıldığı iddiası

Türkiye'deki Uygur okulunun Çin'in baskısıyla kapatıldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Hira Uygur İlkokulu isminde bir kurum zaten yoktu.

Hira Gençlik ve Spor Derneği’nin verdiği kurs çevrimiçi devam ediyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir iddiaya göre, Hira Uygur İlkokulu isimli eğitim kurumu, Çin devletinin şikayetiyle Türk makamlarınca kapatıldı. 300’den fazla öğrencinin bu nedenle okula gidemediği öne sürülüyor. 

hira okul

Kapatılan bir okul yok

Yapılan internet araştırmasına göre İstanbul’da Hira Uygur İlkokulu diye okul yok. Ancak olayın İstanbul Küçükçekmece’de faaliyet gösteren Hira Gençlik ve Spor Derneği ile ilişkili olduğunu söylemek mümkün.

Hira Gençlik ve Spor Derneği, Uygur Türklerinin yoğun yaşadığı semtte faal. Dernek Türkiye’de bulunan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinin eğitim ve sosyokültürel faaliyetleri için kurulmuş

Teyit, 7 Mart 2022 tarihi itibariyle faal olan derneğin başkanı Lokman Abdullah’la iletişime geçti. Abdullah, okul ya da eğitim kurumu olmadıklarını, dernek olarak faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi. 

hira dernek

Dernek başkanı ayrıca, Uygurlu öğrencilerin kendi okullarındaki derslerine katkı ve oryantasyon için geçen yaz boyunca bölgedeki bir okulu kullandıklarını, yasal izinlerle ilgili bir sorun nedeniyle tekrar açılana kadar kursa ara verdiklerini belirtti. Abdullah, kursun çevrimiçi olarak sürdüğünü de ekledi. 

Hira Gençlik ve Spor Derneği, internet sitesinde de bir açıklama yayınlayarak iddiaların doğru olmadığını ifade etti

dernek hira

Türkiye’de özel öğretim kurumu açmak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) belirlediği kurallar çerçevesinde gerçekleşiyor. MEB’in 2022 yılında yayınladığı ve güncel özel öğretim kurumlarını gösteren listede de Hira Uygur İlkokulu diye bir kuruluşun olmadığı görülebiliyor