Türkiye’de ATM’lere çift sıfır yerine üçlü sıfırın yeni geldiği iddiası

Türkiye’de ATM’lere çift sıfır yerine üçlü sıfırın yeni geldiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bankamatiklerdeki tuş takımlarında üç sıfır uzun yıllardır var.

İnternet kullanıcılarından farklı yıllarda farklı platformlarda paylaştıkları ATM görsellerinde üçlü sıfırlar görülüyor. Türk Lirası'ndan altı sıfır atılmadan önce de, 2004 yılında da üç sıfırlar bankamatiklerde vardı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Türkiye’de ATM’lerde çift sıfır (00) yerine üçlü sıfır (000) tuşunun yeni konulduğu iddia edildi. Bunun hiperenflasyon nedeniyle gerçekleştiği öne sürülüyor. İddia binlerce etkileşim aldı.

atmlereucsifirinyenieklendigiiddiasi

Bankamatik tuş takımındaki üç sıfır yeni değil

Tersine görsel arama ve anahtar kelimelerle arama yaptığımızda ATM’lerde üç sıfırın yeni olmadığı anlaşılıyor. İnternet kullanıcılarının farklı platformlarda önceki yıllarda paylaştığı fotoğraflarda bankamatiklerdeki üç sıfırlı tuşlar buna kanıt.

Örneğin 2019 yılında Twitter’dan yapılan paylaşımda bankamatik tuşlarında üç sıfır tespit ediliyor. Konum tabanlı internet sitesi Foursquare’daki 2017 yılında yapılan paylaşımda Akbank ATM’sindeki tuşlarda üç sıfır görünüyor. 2015 yılında Onedio adlı internet sitesindeki bir içerikte de ATM’lerdeki üç sıfırlı tuş takımı yer alıyor. 2013 yılında da ekşi sözlük’de “ATM klavyesindeki 000 tuşu” şeklinde başlık da açılmış. Istockphoto adlı stok görsel sitesinde de 2018 yılında üç sıfırlı ATM fotoğrafı var.

stokgorselsitesiucsifirliatm2018

Dahası üç sıfırın yer aldığı bankamatik tuş takımları 2004 yılında, Türk Lirası’ndan altı sıfır atılmadan önce de vardı. Turkey Travel Planner adlı blogda yer alan fotoğrafta 2004 yılındaki ATM tuş takımında da üçlü sıfırın yer aldığı görülüyor.

blogsitesindekiatmfotografi2004

Diğer stok görsel sitelerinde de üç sıfırlı tuş takımlarının bulunduğu ATM’lerin başka ülkelerde de yer aldığı görülüyor. Yani sadece Türkiye’de yer almıyor.

Üç sıfırlı bankamatikler halen var. Ancak her bankamatikte üç sıfır bulunmuyor. Hatta çift sıfır da bulunmayabiliyor. Bankamatiklerde genellikle tek sıfır olan tuş takımları var.

ziraatatmgorselituslari

Ziraat Bankası’nın ATM’sindeki tuş takımı.

Hiperenflasyon, paranın değerini yitirdiği, olağandışı yüksek enflasyona deniyor. Türkiye’de resmi enflasyon oranı yıllık yüzde 19,58. Ancak alternatif hesaplamalar gerçek değerin daha yüksek olabileceğini söylüyor