Türkiye Futbol Federasyonu’nun sahaya giren köpek için çeşitli cezalar verdiği iddiası

Türkiye Futbol Federasyonu’nun sahaya giren köpek için çeşitli cezalar verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

TFF'nin maçla ilgili açıkladığı disiplin kararlarında iddia edilen yaptırımlar yok.

622 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Kanun hayvanlara uygulanamaz.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), sahaya giren köpeği çıkardığı için Zeki Yıldırım’a iki maç men, Karagümrük’e üç maç saha kapatma, sahaya giren köpeğe ise 6222 sayılı kanuna istinaden seyirden men cezası verdiği iddia edildi. 17 Şubat 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık 9 bin beğeni aldı ve bin kez retweet edildi.

paylasim

Ancak iddia doğru değil. TFF’nin maçla ilgili açıkladığı disiplin kurulu kararlarında böyle yaptırımlar yok. Ayrıca 6222 sayılı kanuna dayanarak hayvanlara ceza vermek hukuken mümkün değil. 

TFF böyle bir karar almadı

Türkiye Futbol Federasyonu Birinci Lig’de yer alan iki takım, Fatih Karagümrük Spor ile Giresunspor 16 Şubat 2020 tarihinde Vefa Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. Ancak maçta yaşanan ilginç bir olay, karşılaşmanın önüne geçti. Maç boyunca bir köpek birkaç kez sahaya girerek oyunun durmasına neden oldu. Köpek sahadan çıkarıldı ve karşılaşma Karagümrük Spor’un 2-1 üstünlüğüyle sonaerdi

Maçlarda yaşanan olaylarla ilgili disiplin cezalarını verme yetkisi Türkiye Futbol Federasyonu’na ait. Federasyon, o hafta sonu oynanan maçlar sonrası disiplin kuruluna sevk edilen takımları, oyuncuları ve yöneticileri 18 Şubat 2020 tarihinde web sitesinden duyurdu. Listede Karagümrüklü herhangi bir oyuncu veya yöneticinin adı görülmüyor. Son yayınlanan kararda, bu maç için yalnızca “kural dışı hareketi” nedeniyleGiresunspor Kulübü futbolcusu Guy Lucien Michel Landel’in disiplin kuruluna sevk edileceği yazıyor.

Screen Shot 2020 02 19 at 11.41.27


Kulübe tebliğ edilen bir ceza yok

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Karagümrük Spor Kulübü ile Türkiye Futbol Federasyonu’na ulaştı. Kulüp yetkilileri 16 Şubat’ta oynanan maçla ilgili kendilerine tebliğ edilen bir disiplin cezası olmadığını söyledi. TFF yetkililerinin ifadeleri de bu bilgiyi doğrular nitelikteydi. Yetkililer sistemde böyle bir ceza kararı görünmediğini, böyle bir ceza kararı alınmış olsa internet sitesinden ulaşılabileceğini belirtti.

Teyit iki maç men cezası aldığı iddia edilen Zeki Yıldırım’a Twitter ve Instagram üzerinden ulaşmaya çalıştı, fakat şimdilik bir yanıt alamadı.

zeki yildirim kopegi sahadan cikardi

6222 sayılı kanun hayvanlara uygulanamaz

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a göre, kişi kanunda tanımlı suçlardan birini işlerse, hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını izleme yasağı kararı verilebiliyor. Fakat spor hukuku ile ilgilenen Avukat Korhan Perek’in de Teyit’e anlattığı gibi, kanunların muhatabı insanlar. Adalet sistemi bir köpeği cezalandıramaz. Perek’in verdiği bilgiye göre, böyle durumlarda ceza hayvana değil, önlem almadığı için hayvanın sahibine verilir. Konuyla ilgili bilgi aldığımız bir diğer hukukçu Gurur Gaye Günal da aynı bilgiyi doğruladı. 

Sonuç olarak iddia doğru değil. Ne TFF’nin açıklamasında böyle bir bilgi var ne de kulübe tebliğ edilmiş bir ceza. Hayvanlara hukuki cezalar verilmesi ise zaten mümkün değil. Paylaşım bu haliyle çarpıtmaya örnek gösterilebilir.