Turgay Yıldız'ın aşıya bağlı pıhtı nedeniyle yaşamını yitirdiği iddiası

Turgay Yıldız'ın aşıya bağlı pıhtı nedeniyle yaşamını yitirdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Türkiye’de uygulanmakta olan aşıların olası yan etkileri arasında pıhtı sorunu yer almıyor.

Turgay Yıldız’ın yakınları ile Sağlık Bakanı, sanatçının vefatına süregiden kalp rahatsızlığının neden olduğunu açıkladı.

Yıldız'ın ailesi de sanatçının kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bir süredir Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde tedavi gören oyuncu Turgay Yıldız, 22 Temmuz 2021 sabahı saat 09.45’te yaşamını yitirdi. 

Sanatçının vefat haberinin şoku geçmeden, sosyal medyada Covid-19 ve aşının neden olduğu pıhtı sorunu sonucu yaşamını yitirdiği dedikoduları yayılmaya başladı. 

turgay yildiz iddia

Halbuki vefat haberini duyuran yakınlarından kimse böyle bir bilgi vermemişti

Yıldız AstraZeneca aşısı olmadı

Her şeyden önce Turgay Yıldız daha önce aşı olduğunu açıklamıştı. Ancak Türkiye’de uygulanan aşıların olası yan etkileri arasında pıhtı yer almıyor. Bu olası yan etki daha önce Türkiye’de uygulanmayan AstraZeneca aşısı için rapor edilmişti. Britanya sağlık otoritesi, aşı çok nadir pıhtı vakalarına neden olsa da, faydaları olası yan etkilerine çok daha ağır bastığından aşının kullanılmaya devam etmesine karar vermişti. 

Daha önemlisi oyuncu bir süredir kalp rahatsızlıklarından mustaripti. Oyuncunun yakını gazeteci Yeliz Koray, Turgay Yıldız’ın aşı olduktan sonra pıhtı attığı için ya da Covid-19’dan öldüğünün tamamen bilgi kirliliği olduğunu açıkladı. Koray’ın verdiği bilgiye göre, Yıldız’ın pıhtı sorunu evvelden beri vardı ve düzenli kontrole giderdi.

turgay yildiz kanit

Oyuncunun yakın arkadaşı gazeteci Ünsal Ünlü de, vefata Covid-19 ya da aşı değil, uzun süredir devam eden kalp rahatsızlığının neden olduğunu söyledi. Ünlü Teyit'e oyuncunun aşısını Haziran başında olduğunu, vefata aşının neden olmadığını da açıkladı.

Tartışmaların sosyal medyada devam etmesi üzerine Yıldız'ın ailesi de bir açıklama yaptı ve sanatçının geçmişe dayanan bir kalp damar rahatsızlığı öyküsü olduğunu belirtti. Aile ortadaki tartışmaları ise spekülasyon olarak değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, oyuncunun yaşamını bir süredir devam eden kalp rahatsızlığı nedeniyle kaybettiğini açıkladı

Aşı karşıtlarının, hiçbir bilimsel kanıt olmaksızın savurdukları iddiaların ciddi maliyetleri olabilir. Bu haber ve paylaşımları görerek aşı olmaktan vazgeçenlerin hastalığa yakalandıklarında karşı karşıya kaldıkları hastaneye yatış ve ölüm riski, aşı olanlardan yüzde 90 daha fazla

ABD gibi aşılamanın yüksek olduğu ülkelerden gelen geniş çaplı veriler, Covid-19’a bağlı yeni ölümlerin yüzde 90’ını aşılanmayanların oluşturduğunu gösteriyor

Bu nedenle salgının bugün büründüğü hale “aşılanmayanların pandemisi” deniyor.

Güncelleme: 24/07/2021

Turgay Yıldız'ın ailesinin açıklaması analize eklendi.