Turgay Güler’in yayın sırasında İdlib’den gelen haberlere güldüğü iddiası

Turgay Güler’in yayın sırasında İdlib’den gelen haberlere güldüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiaya kaynak olan görüntüler canlı değil; bant yayınına ait.

Görüntüde yer alan gülme sahnesi son dakika haberlerinin verilmesinden önce kaydedilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

İdlib’den can kaybı haberleri gelmeye başladıktan sonra, hem sosyal medyada hem de haber merkezlerinde birçok bilgi paylaşıldı. Dolaşan iddialardan biri de Ülke TV’de 27 Şubat akşamı yayımlanan “En Sıradışı” programı sırasında, programın sunucusu Turgay Güler’in yanı sıra, Akşam gazetesi Ankara temsilcisi Emin Pazarcı ve yazar Ahmet Kekeç’in kayıp haberine güldüğü idi. Programın diğer konukları ise Ekrem Kızıltaş ve Hasan Öztürk'tü. Facebook’ta iddianın yer aldığı birçok gönderi paylaşıldı ve kısa zamanda yaygınlaştı

ekran_al__nt__s__

İddiayla ilgili video ve görüntüler, ABC Gazetesi, Parlamento Haber, Halkweb ve Tele1 tarafından da paylaşıldı. 

Ancak iddia doğru değil. İddiaya dayanak gösterilen video, programın bant yayınına ait; yani kayıp haberleri ulaşmazdan önce çekilmiş. Bant yayında “İdlib’de 22 asker şehit oldu” bilgisi alt bantla verilmiş, ancak görüntüler canlı değil. 

Video ve görüntüler bant yayınından alınmış

Medya Takip Merkezi üzerinden ulaşılabilen video incelendiğinde, programın canlı yayınının 27 Şubat 2020 akşamı 22.00-00.15 saatleri arasında olduğu bilgisine ulaşılabiliyor. İddiada yer alan görüntüler henüz bir kayıp haberinin alınmadığı programın açılışından, yani saat 22.01’dendi. Program, sonrasında konukların iç ve dış siyasete ilişkin tartışmasıyla devam etti. 

Hatay Valisi Rahmi Doğan dokuz askerin yaşamını kaybettiği bilgisiniyse, program devam ederken 23.50’de açıkladı. 

Programın sunucusu Turgay Güler, Anadolu Ajansı’na dayandırarak bu son dakika bilgisini aktardı ve “Hatay Valisi’nin yaptığı açıklamaya göre maalesef dokuz şehidimiz var. Bir kez daha tekrarlamak gerekirse Hatay Valisi’nin yaptığı açıklamaya göre bu gece İdlib’de dokuz şehidimiz var. Bu flaş bilgi olarak geldi detayları geldikçe sizinle paylaşacağız. Allah rahmet etsin, milletimize sabır versin. Bu mübarek gecede bu haber bizi derinden yaralıyor” dedi. Sonrasında da konuklarla İdlib'i konuşmaya devam etti.  

Programın canlı yayını tam 00.15'te sona erdi. Hatta Güler, programı kapatırken bir kez daha başsağlığı diledi. Bu sırada ekrandaki alt bantta “İdlib’de 9 asker şehit oldu” ibaresi yer alıyordu.

Programın ardından haber bülteni başladı ve 0.33 civarında Hatay Valisi bir kez daha kameraların karşısına geçti. Bu ikinci açıklama sonrası, alt bantta “İdlib’de 22 asker şehit” yazısı yer aldı. Haber bülteni 01.11’de sona erdi.

Birçok TV kanalının yaptığı gibi, Ülke TV de canlı yayınlarını sonlandırdıktan sonra programların tekrarını banttan veriyor. Ülke TV de böyle yaptı. İddiaya ilişkin video ve görüntüler de bu bant yayınından. Bant yayın 01.12’de başladı. Programın açılış anonsu ve kareler incelendiğinde yayının tekrar olduğu açıkça görülüyor. Programın ikinci dakikasında yayın aniden kesildi ve Hatay Valisi Doğan’ın 00.33 civarında yaptığı açıklama verildi.

Valinin açıklamasının tekrar edilme nedeniyse, reji hatası ya da başka bir teknik sorundan kaynaklanıyor olabilir. Valinin açıklamasının Güler'in konuşmanın tam ortasında başlaması, sonrasında da bant yayının kaldığı yerden devam etmesi bu ihtimali epey güçlendiriyor. 

Üstteki video 22'de başlayan yayından ilgili an.

Üstteki video programın tekrarından.

Yayın açıklama sonrası tam olarak kaldığı yerden devam etti. Yani o sırada canlı yayın yoktu. Hatta saat 02.53’deki görüntü izlendiğinde, Turgay Güler’in dokuz askerin vefatıyla ilgili son dakika bilgisini paylaştığı görülüyor. Programın tekrarı 03.19’da sona erdi, kanal 03.21’de bir kez daha aynı programın tekrarını yayınlamaya başladı. Bu yayında da, saat 03.30’dan sonra ekranda “tekrar” ibaresi yer alıyordu.

Güler ve konuklarının gülme nedeni ise Pazarcı’nın sözleriydi. Programın başında yani saat 22.00’de Ankara ve İstanbul’daki lodostan bahsedilmiş ve Pazarcı “Ne geliyorsa bize Batıdan geliyor, olumlu olumsuz” diye bir espri yapmıştı. İddia konusu görüntüler de, Pazarcı’nın sözünün anımsatıldığı anı yansıtıyor. 

27 Şubat akşam saatlerinde İdlib’deki Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına yönelik bir hava saldırısı olduğu haberleri yayılmaya başlamıştı. Son resmi açıklamalara göre saldırıda 33 asker yaşamını yitirdi.   

Sonuç olarak iddia yanlış. Programda Turgay Güler ve konukları hayatını kaybeden askerlere gülmüyor. Görüntüler canlı yayına değil, bant yayına ait. Görüntüde yer alan gülme sahnesi, son dakika haberleri verilmesinden önce. İddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.