Türeci ve Şahin'in fotoğraflarının yeni euro banknotlarda yer alacağı iddiası

Türeci ve Şahin'in fotoğraflarının yeni euro banknotlarda yer alacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in euro banknotlara basılması için henüz alınmış bir karar henüz yok.

İddia Alman Avrupa Parlamento üyesi Moritz Körner’in yaptığı teklife dayanıyor.

Yeni banknotların tasarımı, üretimi ve ne zaman tedavüle konulacağı konusunda son kararların 2024 yılında alınacağı açıklandı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yeni euro banknotlara BioNTech kurucuları Dr. Özlem Türeci ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in fotoğraflarının konulacağı iddia edildi. Paylaşımlarda Türeci ve Şahin’in fotoğraflarının göründüğü 50 euroluk banknot görselleri de vardı.

Yeni banknotlarda fotoğraflarının yer alması önerildi 

50 euroluk banknot görsellerini tersine aradığımızda, Eylül 2021’de de bazı paylaşımlarda yer aldığını görüyoruz. Almanya gazetesi Bild, Eylül 2021’de Türeci ve Şahin’in yer aldığı banknotları kullanarak tam aşılılara 50 euro verilmesi çağrısı yapmıştı. 50 euro banknotunun üzerinde fotoğraf olmayan halinin stok görsel sitelerinde yer aldığı da görülüyor. Yani görsel yeni tasarlanmış ve piyasaya sürülecek banknotları göstermiyor.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in euro banknotlara basılması için henüz alınmış bir karar yok. İddia Alman Avrupa Parlamento üyesi Moritz Körner’in yaptığı teklife dayanıyor.

Alman Hür Demokrat Partili (FDP) Körner, Avrupa Merkez Bankası’na Türeci ve Şahin’in euro banknotlarından birinde yer alması için öneride bulundu. Welt am Sonntag Gazetesi Körner’in, Türeci ve Şahin gibi Avrupalı figürlerin yeni euro banknotlarda yer almaları gerektiğini vurguladığını aktardı.

Körner, “Çalışmaları milyonlarca Avrupalının hayatını kurtardı. Hayat öyküleri ise, uyum, ilerleme, girişimcilik, akademik mükemmellik ve açık göçmen toplumuna örnek olmaları açısından çok güzel” açıklamasında bulunmuş.

Yeni banknotların tasarımı, üretimi ve ne zaman tedavüle konulacağı konusunda son kararların 2024 yılında alınacağı belirtiliyor. Yani Körner’in teklifinin değerlendirilmesinin sonuçlanmasına daha var.

Euro banknotlar 1 Ocak 2002’de 27 üyeli Avrupa Birliği’nin 19 ülkesinin ortak para birimi olarak piyasaya sürülmüştü. Avrupa Merkez Bankası 20 yıl sonra banknotları yeniden tasarlamaya karar verdi. 2024 yılında tamamlanacak süreçte, kamuoyu da söz sahibi olacak.

Türeci ve Şahin çifti 2008 yılında Almanya merkezli BioNTech şirketini kurmuştu. Amerika Birleşik Devletleri ilaç şirketi Pfizer ile ortak yürüttükleri çalışma sonunda mRNA tabanlı Covid-19 aşısını geliştirmişlerdi.