Tunceli'de dağıtılan patateslerin halk tarafından kabul edilmediği iddiası

Tunceli'de dağıtılan patateslerin halk tarafından kabul edilmediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Tunceli Valiliği gönderilen patateslerin belirlenen ihtiyaç sahibi ailelerin adreslerine dağıtıldığını açıkladı.

Görüştüğümüz mahalle muhtarları da patateslerin geri gönderilmediğini ve dağıtıldığını belirtti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselle Cumhurbaşkanının talimatıyla dağıtımına başlanan patateslerin Tunceli’de halk tarafından kabul edilmediği, kimsenin almadığı ve patateslerin geri gittiği iddia edildi. Bazı kullanıcılar fotoğrafı farklı şehirlerde patates ve soğanların 

dağıtımı sırasında ortaya çıkan görüntüler ile karşılaştırılarak paylaştı

tunceli patates iddiasi iddia paylasim

Valilik ürünlerin geri gönderilmediğini açıkladı

İddianın sosyal medyada hızla yayılması ve yüksek etkileşim almasıyla beraber Tunceli Valiliği açıklama yaptı

Bazı yazılı ve görsel medya organları ile bir kısım sosyal medya hesaplarında, Tarım Orman Bakanlığımızca dünya genelinde yaşanan salgın sürecinde hem üreticimize hem de vatandaşımıza destek olmak amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nce tedarik edilerek ihtiyaç sahibi insanlarımıza dağıtılmak üzere Tunceli ilimize gönderilen ürünlerin geri gönderildiği şeklinde haberler yer almaktadır. İddialar gerçeği yansıtmamakta olup ilimize teslim edilen ürünler, bir hafta gibi kısa bir sürede vatandaşımızı da rencide etmeyecek şekilde ilimiz genelinde belirlenen yaklaşık 6 bin hanenin tamamına bizzat hanelerinde teslim edilmiştir. Hem üreticimizi hem de vatandaşımızı gözeten başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli olmak üzere, tedarik ve dağıtımda emeği geçen herkese ilimiz adına şükranlarımızı sunarız.”

Dağıtımı gösteren bir görsele ulaşmak için iletişime geçtiğimiz görevliler yardım alan kişilerin rencide olmaması amacıyla fotoğraf çekilmediğini belirtti. Tunceli Valiliği aracılığı ile yapılan benzer yardımların da adrese teslim edildiği belirtildi. Mart ayında yapılan yardımlar sırasında çekilen fotoğraflardan dağıtımın adreslere yapıldığı görülebiliyor.

tunceli patates iddiasi eski paylasim

Patatesler ihtiyaç sahiplerinin adreslerine bırakıldı

Teyit’in, valilik tarafından yapılan açıklamayı doğrulamak için görüştüğü dört farklı mahalle muhtarı da iddianın gerçeği yansıtmadığını, yardımların teslim edildiğini belirtti. 

Esentepe Mahallesi Muhtarı Fevzi Bulut ihtiyaç sahibi ailelerin isimlerinin belli olduğunu, dağıtımın doğrudan bu adreslere yapıldığını söyledi. Alibaba Mahallesi Muhtarı Cafer Yula “Kamyonun yanaştığı ve fotoğrafının çekildiği yerde kimse yoktu çünkü patatesler adrese teslim edildi. Mahallede patateslerin iade edilmesi gibi bir olay yaşanmadı” dedi. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı olan Metin Ağın 500 torba patates, 250 torba soğan dağıttıklarını, mahallede böyle bir ret yaşanmadığını belirtti. Yeni Mahalle Muhtarı Hasan Özçelik dağıtımın adreslere yapıldığını aktardı. Şehirden farklı muhtarlarla görüşen Sol Haber de muhtarların benzer açıklamalar yaptıklarını belirtti. 

Görüştüğümüz muhtarlar dağıtımın Tunceli Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı görevlileri tarafından yapıldığını söyledi. 

Tunceli Belediyesi görevlileri ise dağıtım işlemi belediyenin kontrolünde yapılmadığı için konuya ilişkin bir detaylı bilgileri olmadığını, ancak sokaklarda patates dağıtıldığını gördüklerini belirtti. 

Konuya ilişkin memurlar.net’de yapılan haberin altına gelen yorumda kullanıcı dağıtımın yapıldığına yönelik paylaşımlar gördüklerini belirtmiş. “Köy muhtarları dağıttı, bir de sosyal medyada canlı yayın yaptılar nasıl almadılar yalandır”.

Türkiye'de sosyal koruma programları için her sene 500 milyar TL civarında harcama yapılıyor. Bunun bir kısmı da haneler özelinde yapılan ayni yardımlardan oluşuyor. 3,5 milyon kadar aile bu yardımlardan faydalanıyor. Yardımlar genellikle yerel yönetimler aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor. Dünya Bankası'na göre Türkiye'de yoksul nüfusun oranı son iki yılda yüzde 10'dan 12'ye yükseldi.