⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Türkiye'deki yangınlardan olduğu öne sürülen görüntüler

Türkiye'deki yangınlardan olduğu öne sürülen görüntüler

Yanlış Yanlış

Bulgular

#dersimyanıyorsesver etiketi altında paylaşılan fotoğraflar ve video eski tarihli ve Tunceli’den değil.

Tunceli Valiliği ve Orman Genel Müdürlüğü yangın haberlerinin asılsız olduğunu ve görüntülerin eski tarihli olduğunu açıkladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

12 Mayıs 2021 tarihinde Twitter’da #dersimyanıyorsesver etiketiyle paylaşılan fotoğrafların, Tunceli’de yangın çıktığı ve bölgedeki hayvanlar ile ormanlık alanların zarar gördüğünü gösterdiği iddia ediliyordu.

tunceli yangin iddia goruntuleri

Yanmış kaplumbağa fotoğrafı Tunceli’den değil ve eski tarihli

12 Mayıs 2021 itibariyle Tunceli’de çıkan yangından olduğu iddiasıyla paylaşılan pek çok fotoğraf var. Fotoğrafları internette tersine görsel arama yöntemiyle bulmak mümkün. Yanmış bir kaplumbağanın görüldüğü fotoğrafla ilgili arama sonuçlarında 2010 yılına kadar gidiliyor. Fotoğraf, Farsça haber sitelerinde İran’ın batı bölgesinde çıkan yangınlarda birçok hayvanın yandığı söylenerek paylaşılmış. 

Haberlerde yangının tarihleri İran’ın kullandığı celali takvime uygun olarak verilmiş. Çıkan sonuçların birinde paylaşımın 1389 celali yılına yani 2010’a ait olduğu görülüyor. Bir başka haber sitesinde de fotoğraf, celali 1395, yani miladi 2016’daki bir yangın haberinde kullanılmış. Yani fotoğraf Tunceli’deki yangından değil ve eski tarihli. 

farsca haber siteleri kaplumbaga goruntuleri

Yanan ormana ait görüntü güncel değil

Tunceli’deki yangından olduğu iddiasıyla paylaşılan bir başka fotoğrafta da ormandan yükselen dumanlar görülüyor. Fotoğrafla ilgili tersine görsel arama sonuçlarında fotoğrafın en eski paylaşımının ‘newededersim.com’ adlı siteden ve Eylül 2010 tarihinden olduğu görülüyor. Ancak ilgili haber sitesine erişim engeli getirildiği için detaylara ulaşılamıyor. 

Anahtar kelimelerle 2010 yılında Tunceli’de bir yangın yaşanıp yaşanmadığına bakmak mümkün. Buna göre Eylül 2010’da Tunceli Ovacık ilçesi Çambulak bölgesinde yangınlar çıktığını söyleyen haberlere rastlanıyor

yangin 2010 sonuclari tunceli

Yangında kalan hayvan fotoğrafı 2013’te Yosemite Ulusal Parkı’nda çıkan yangından

#dersimyanıyorsesver etiketi altında paylaşılan bir başka fotoğrafta ise bir dananın yangın ortasında kaldığı görülüyor. Bu fotoğrafın ilk olarak ne zaman paylaşıldığını bulabiliyoruz. Sonuçlara göre fotoğraf, 24 Ağustos 2013'te Kaliforniya, Groveland'daki Yosemite Ulusal Parkı’nda çıkan yangın sırasında fotoğrafçı Noah Berger tarafından çekilmiş. Dananın başka bir açıdan çekilmiş bir fotoğrafını da görmek mümkün.

noah berger dana fotosu yangin

Noah Berger tarafından çekilen bir başka fotoğraf. 

Fotoğrafların yanı sıra bölgede çıkan yangını gösteren bir video da paylaşıldı. Videoyla ilgili arama yapıldığında görüntünün YouTube’da 9 Ağustos 2020 tarihinde Pir Haber Ajansı tarafından paylaşıldığı görülüyor. Açıklamada, Elazığ Karakoçan ilçesi, Yoğunağaç köyü Çukurca mezrası ve Üçbudak köyleri arasındaki bölgede orman yangınının rüzgarın etkisiyle yayıldığı bilgisi verilmiş. 

Aynı fotoğraflar 29 Temmuz 2021 tarihindeTürkiye'de ard arda çıkan yangınlardan olduğu iddiasıyla da paylaşıldı. Ancak fotoğraflar güncel değil.

Valilik ve Orman Genel Müdürlüğü iddiaları yalanladı

Twitter’da hızla yayılan yangın iddiaları ve fotoğrafların ardından konuyla ilgili Tunceli Valiliği ve Orman Genel Müdürlüğü de bir açıklama yaptı. Orman Genel Müdürlüğü Tunceli’de çıkan orman yangını haberlerinin asılsız olduğunu söylerken, Tunceli Valiliği de paylaşılan fotoğrafların eski tarihli ve başka ülkelerden olduğunu belirtti. Munzur Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği ise sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla Tunceli’de bir yangın yaşandığını ve Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü’nün yangın bilgisini onayladığını söyledi

Teyit'in bölgeden edindiği bilgilere göre, 12 Mayıs 2021 itibariyle Tunceli'de yaşanan bir orman yangını yok. Bölgede PKK ile yaşanan sıcak çatışmaların ardından ormanlardaki kuru alanların yanmış olabileceği ancak bu mevsimde bölgede orman yangını yaşanmayacağı belirtildi. Teyit, konuyla ilgili Munzur Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği yetkililerine de ulaştı. Bölgede bir yangın yaşandığını, gelen görüntülerin güncel olduğunu ve Gazete Perperik tarafından yayınlanan görüntülerin güncel yangın görüntüleri olduğunu aktardı.

Twitter’daki bu etiket 2017 yılında da #dersimyanıyor şeklinde paylaşılmıştı. Burada da yapılan paylaşımların bir kısmının güncel olmadığı anlaşılmıştı.

İlginizi çekebilir: #DersimYanıyor etiketiyle paylaşılan 6 yanlış görüntü

Güncelleme: 16/05/2021

Munzur Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği'nin aktardığı bilgiler eklendi.