TTB’nin bir doktora Seda Sayan’ın programında dans ettiği için soruşturma açtığı iddiası

TTB’nin bir doktora Seda Sayan’ın programında dans ettiği için soruşturma açtığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haberin ilk yayınlandığı Haber Türk metninde dansla ilgili bir ibare yer almıyor.

İstanbul Tabip Odası, yönetmeliklerine göre “dans nedeniyle” soruşturma açamayacaklarını belirtti.

TTB konu hakkında açıklama yayınladı.

Hekimlik Meslek Etiği Kuralları’nda da özel hayata gönderme yapan bir hüküm yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

28 Eylül tarihinde Seda Sayan’ın sabah programının kapanışında, konuk kalp ve damar cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Banu Küçükpolat ile Sayan karşılıklı göbek attı. Görüntüler sosyal medyada viral hale geldikten sonra, 29 Eylül tarihinde yayınlanan bazı haberler, doktora Türk Tabipler Birliği tarafından soruşturma açtığını söylüyordu. Seçilen başlık, soruşturmanın gerekçesinin Dr. Küçükpolat’ın dans etmesi olduğunun anlaşılmasına neden oldu. 

ttb sozcu iddia


“Soruşturma istenmesinin gerekçesi dans değil”

İnternette bir arama yaptığımızda, haberin ilk olarak Haber Türk’te yayınlandığını görüyoruz.  Bu metinde TTB’nin konuyla ilgili iç yazışmalarının orijinaline yer verilmiş, soruşturmanın sebebinin doktorun dans etmesi olmadığı iç kaynaklara dayandırılarak yazılmış.  

Teyit’in ulaştığı İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Osmanoğlu da, referans verilen metnin bir iç yazışma olduğunu belirtti: 

“Merkez, Dr. Küçükpolat bölgemizde görevli olduğu için yazıyı bize gönderdi. TTB’nin bir kişiye özel hayatı nedeniyle soruşturma başlatması söz konusu olamaz. Kurumumuzun kendi kanunu ve disiplin yönetmeliği vardır. Burada soruşturma açılmak istenme sebebi dans etmek değil, tanıtım ihlali ve reklam yapılması. Yani buradaki soruşturma nedeni reklam ihlali, bunu da inceleyeceğiz. TTB de böyle bir reklama en fazla para cezası verilir.  Bize bir şikayet geldiğinde hekimlik uygulamaları bürosu aracılığıyla inceler, onur kuruluna sevk ederiz. Ceza verilecekse de bunu onur kurulu yapar.” 

Türk Tabipleri Birliği'nin internet sitesinde yer alan Hekimlik Meslek Etiği Kuralları’nda, kişinin özel hayatı ile ilgili bir hüküm yok. Ancak ticari amaç ve reklam yasağını düzenleyen 11. madde nedeniyle böyle bir inceleme yapılmış olabilir. 

ttb doktor seda sayan tuzuk

Türk Tabipler Birliği konu hakkında akşam saatlerinde resmi bir açıklama da yayınlayarak kurumun, kişinin özel yaşamını denetlemediğini açıkladı.