Trump'ın yemin töreni Obama'nın 2009'daki töreninden daha az katılımla gerçekleşti iddiası

Trump'ın yemin töreni Obama'nın 2009'daki töreninden daha az katılımla gerçekleşti iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Donald Trump, 8 Kasım 2016’da kazandığı seçimin ardından 20 Ocak 2017 Cuma günü düzenlenen törenle önceki başkan Barack Obama’dan görevi devralarak Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 45. başkanı oldu.

Sosyal medyada dolaşıma giren iki fotoğrafla, Donald Trump'ın yemin törenine katılanların, Obama'nın 2009'daki yemin törenine katılanlardan daha az olduğu iddia edildi.

tweet 1

Aşağıdaki görüntüler, ABD Başkanı Donald Trump’ın National Mall’daki yemin törenine katılanların sayısının, Barack Obama’nın 20 Ocak 2009’daki yemin törenine katılanlardan daha az olduğunu gösteriyor.

Görselleri kıyaslamak için ortadaki çubuğu sürükleyebilirsiniz.

Obama’nın National Mall’daki yemin törenine yaklaşık olarak 1 milyon 800 bin kişi katılmıştı.

Obama 2009

Obama’nın 20 Ocak 2009 günü National Mall Milli Parkı’ndaki yemin töreninde bir görüntü.

Saat: 11:30

trump 2017

Trump’ın 20 Ocak 2017 günü National Mall Milli Park’ındaki yemin töreninden bir görüntü.

Saat: 11:04

Obama ve Trump’ın yemin törenlerine ait görüntülerin karşılaştırmasını aşağıdaki videodan da görebilirsiniz.

Aşağıdaki haritalar ise iki yemin törenine ait kalabalık yoğunluğunu gösteriyor.

mall base trump big

mall base obama big 1

PBS tarafından yapılan hızlandırılmış video, 20 Ocak 2017 Cuma günü National Mall Milli Parkı’nın hiçbir zaman tam olarak dolmadığını gösteriyor:

Washington Metro’nun Twitter hesabından paylaştığı rakamlara göre ise, Donald Trump’ın yemin töreni gününde saat 11:00’e kadar 193 bin kişi, aynı saat diliminde Barack Obama’nın göreve başladığı 20 Ocak 2009 günü ise 513 bin kişi metroyu kullandı.

metro

Trump medyayı suçladı

ABD Başkanı Trump, eski başkan Obama'nın 2009'daki yemin törenine daha fazla insanın katıldığını gösteren fotoğrafların yayınlanmasının ardından açıklama yaptı. Medyayı, yemin törenine katılan kişi sayısıyla ilgili yalan söylemekle suçlayarak alanda 1 milyon kadar insan olduğunu iddia etti. Trump’ın basın sekreteri Sean Spicer, Başkan Trump’ın yemin töreninin en fazla izleyici kitlesi görmüş tören olduğunu, Trump'ın yemin ettiği platform ile Washington Anıtı arasındaki alanda 720 bin kişi olduğunu ve Trump’ın yemin etmesiyle bu alanın tamamının dolduğunu iddia etti.

Spicer, düşük katılım yanılsamasına yol açan alt yapı değişikliklerine işaret ederek, beyaz zemin kaplamalarının National Mall Milli Parkı’ndaki çimleri korumak için yapıldığını, bunun törendeki boş noktaları öne çıkardığını ve geçmiş törenlerde böyle bir uygulama yapılmadığını söyledi.

Ancak, söz konusu zemin kaplamaları 2013 yılında da kullanıldı. Aşağıdaki videodan Obama’nın 2013 yılına ait yemin törenindeki beyaz zemin kaplamalarını görebilirsiniz.

Fotoğraf, Trump’ın yemin töreninden mi?

@Reflog_18 isimli Twitter kullanıcısı attığı bir tweette paylaştığı fotoğrafın Donald Trump’ın yemin törenine ait olduğunu iddia etti.

tweet

Söz konusu fotoğraf, Trump’ın National Mall’daki yemin töreninden değil, NBA takımı The Cleveland Cavaliers’ın Haziran 2016’daki NBA şampiyonluğunu kutlama töreninden.