Trump'ı protesto edenler İslam hakkında bilgi almak için mescide gitti iddiası

Trump'ı protesto edenler İslam hakkında bilgi almak için mescide gitti iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2016 yılının Kasım ayında yapılan Açık Cami Günü (Open Mosque Day) etkinliğinden.

İddiadaki fotoğrafta yer alan Schaumburg şehrindeki Masjid Al-Huda’nın, Chicago’nun sınırları dahilinde olmadığı görülebilir.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

dunyavegercekler.com adlı Facebook sayfasından 6 Şubat’ta paylaşılan bir gönderide, “#Trump'ın uygulamaları sonrasında gerilen #ABD'de, yüzlerce Amerikalı dün #Chicago'daki mescide gelerek İslamiyet hakkında bilgi aldı” iddiası yer aldı.

trump

Illinois eyaletindeki Cook idari bölgesinin Schaumburg köyünde yer alan ve bir İslam Okulu olan Masjid Al-Huda’da çekilen bu fotoğraf 2016 yılının Kasım ayında yapılan Açık Cami Günü (Open Mosque Day) etkinliğinden.

Açık Cami Günü, Müslümanlar ve gayrimüslimler arasındaki karşılıklı yanlış anlaşılmaları ve ön yargıları gidermek için camilerde düzenlenen açık söyleşi etkinliklerine deniyor.

cook

sikago harita

Yukarıdaki haritalarda Cook idari bölgesinin ve Chicago şehrinin sınırları var. İddiadaki fotoğrafta yer alan Schaumburg şehrindeki Masjid Al-Huda’nın, Chicago’nun sınırları dahilinde olmadığı görülebilir.

Aşağıdaki videodan o güne ait görüntülere ulaşabilirsiniz.

Schaumburg’daki Masjid Al-Huda’nın facebook sayfasından ise 19 Kasım 2016 günü yapılan Açık Cami Günü etkinliğine dair paylaşılan fotoğraf ve videoları görmek mümkün.

cami

Trump’a tepki olarak camilere gidildi mi?

dunyavegercekler.com sayfasından paylaşılan iddiada kullanılan fotoğraf Donald Trump’ın başkanlığından önce gerçekleşmiş bir etkinliğe ait olsa da ülke genelinde birçok Latin kökenli organizasyon ve topluluk üyesi Müslümanlarla dayanışmak için bir araya geliyor.

New York’tan Chicago’ya ve California’ya kadar insan hakları ve inanç temelli dayanışma grupları, göçmen hakları liderleri ve aktivistler insan zinciri oluşturarak Müslüman toplumu için eylem yaptı. Organizatörler, #WeAreAllAmerica kampanyasının, ABD Başkanı Donald Trump'ın kararname ile Suriyeli mültecilerin ABD'ye girmesini engellemesi ve 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini askıya alması üzerine başlatıldığını söyledi.

tweet

Los Angeles İnsani Göçmen Hakları Koalisyonu (CHIRLA), Müslüman cemaat üyeleri ile birlikte bir camiye giderek #WeAreAllAmerica hareketine destek verdi.

cws

Sonuç olarak, farklı inanç grupları ve insan hakları örgütleri ABD’de yaşayan Müslüman cemaatle dayanışma amacıyla etkinlikler düzenlese de iddiada yer alan fotoğraf gerçeği yansıtmıyor.