Trump’ın “Türkiye’deki darbe girişimine CIA yardım etti” dediği iddiası gerçek değil

Trump’ın “Türkiye’deki darbe girişimine CIA yardım etti” dediği iddiası gerçek değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Twitter’dan teyit.org’a gönderilen bir ihbarda yer alan iddiaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni başkanı olmaya hazırlanan Donald Trump attığı bir tweetle CIA ajanlarının 15 Temmuz darbe girişimine destek olduklarını iddia etti.

ABD merkezli haber sitesi Politico’da yer aldığı iddia edilen “Trump: Kanıtlar var, CIA ajanları Türkiye’deki başarısız darbe girişimine yardım etti” başlıklı haberde Trump’ın 15 Ağustos 2016’da attığı belirtilen tweetlerin ekran görüntüsüne de yer verildi. Söz konusu tweetlerden birinde Donald Trump’ın şöyle yazdığı iddia edildi: “13 CIA ajanının Türkiye’deki başarısız darbeye yardım ettiğine dair elimde deliller var. Önümüzdeki günlerde isimleri açıklayacağım.”

rebecca morin donald trump haberi

İddiaya göre Rebecca Morin imzası taşıyan ve 16 Ağustos 2016’da Politico’da yayınlanan haberde de Trump’ın Türkiye’deki darbe girişiminde CIA parmağı olduğuna dair delillerinin olduğu belirtiliyordu.

İddiaların aksine Politico’da bu başlıkla bir haber ve ekran görüntülerinde yazıldığı şekliyle bir link bulunmuyor. Ensonhaber.com, Politico’nun ilgili yazıyı yayınladıktan sonra sildiğini öne sürse de web sayfalarının arşivini tutan archive.org sitesinde yaptığımız araştırma, sayfanın hiç oluşturulmamış olabileceği yönünde bir delil sunuyor.

Morin'den yalanlama

Ayrıca haberi yazdığı iddia edilen Rebecca Morin, 19 Ağustos 2016’da Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor: “Benim imzamla Politico’da yayımlandığı iddia edilen Türkiye/CIA hikayesi gerçek değil. O haberi ben yazmadım ve Politico yayınlamadı. İddia gerçek değil.”

rebecca morin politico

Morin’in kendisine ait olmadığını söylediği haberin içeriğinde yer alan tweet ekran görüntüleri de tamamen gerçek dışı. Donald Trump’a ait resmi hesap olan @realDonaldTrump hesabından, ekran görüntülerinde gözüktüğü şekilde atılmış bir tweet bulunmuyor.

Yeni Akit, Trump’ın “13 CIA ajanının Türkiye’deki başarısız darbe girişimine yardım ettiğini ve elinde deliller olduğunu” yazdığı tweetlere CIA’in müdahale ettiğini ve Trump’ın tweetlerini sildiğini iddia etse de, siyasetçilerin silinen tweetlerini toplayan politwoops.com web sitesine bakıldığında, Trump’ın böyle bir tweeti silmediği anlaşılıyor.

Trump’ın atmadığı tweetlerin ekran görüntüleriyle kurgulanan ve gerçekte olmayan bir Politico haberi üzerinden yayılan “Donald Trump darbe girişiminde CIA parmağı var dedi” iddiası, bu haliyle gerçeği yansıtmıyor.